Apple przesiada się na Intele?

W 2006 roku trafią na rynek pierwsze tanie komputery Apple'a, wykorzystujące procesory firmy Intel - taką deklarację usłyszymy najprawdopodobniej pierwszego dnia Worldwide Developer's Conference z ust prezesa Apple'a, Steve Jobsa. Profesjonalne komputery dla wymagających użytkowników i dla biznesu powinny ujrzeć światło dzienne w połowie 2007 r.

Apple przesiada się na Intele?
Prasowe doniesienia, m.in. w The Wall Street Journal, wywołały falę spekulacji i domysłów. Głównie dotyczą one możliwych problemów z kompatybilnością oprogramowania Apple'a z układami Intela. Ponadto wielu użytkowników i pracowników branży IT podchodzi do tych doniesień z rezerwą i sceptycyzmem.

Apple przesiada się na Intele?

Steve Jobs (Apple) i Paul Otellini (Intel) na Worldwide Developers Conference (źródło: Wired.com)

Od połowy lat 90-tych poprzedniego stulecia w komputerach sygnowanych logo Apple wykorzystywane były procesory PowerPC. W notebookach i komputerach dla biznesu koncern stosuje procesory G4 wyprodukowane przez Motorolę, oraz G5 firmy IBM. Wspomniane procesory nie dorównywały jednak układom Intela - głównie z powodu wyższego zapotrzebowania na energię. A w przypadku komputerów przenośnych, gdzie długość pracy baterii ma zasadnicze znaczenie, umieszczanie energochłonnych układów przestało się opłacać. Sam Jobs przyznał, że jest rozczarowany układami PowerPC dlatego, że IBM nie był w stanie dostarczyć szybszych wersji procesorów lub energooszczędnych chipów dla notebooków.

Zobacz również:

  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [28.06.2023]
  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)

Przejście na układy Intela zajmie jednak co najmniej kilkanaście miesięcy, dlatego też kolejne produkty Apple'a z nową architekturą będą wchodzić na rynek sukcesywnie w ciągu najbliższych lat. Jeżeli rzeczywiście dojdzie do porozumienia, to już w przyszłym roku należy spodziewać się pierwszych komputerów Apple'a z procesorami Intela - low-endowych Maców mini. Bardziej zaawansowane maszyny, np. Power Mac, nie zostaną zaprezentowane wcześniej niż w 2007 r.

Wcześniejsze pogłoski na ten temat, zamieszczane m.in. we wspomnianym The Wall Street Journal, nie doczekały się komentarzy zainteresowanych stron. Jednakże Anand Chandrasekher, przedstawiciel Intela, zapytany podczas targów Computex o prawdopodobieństwo zawarcia umowy z Apple, odpowiedział, że Intel od dawna szukał dróg porozumienia z koncernem Jobsa.

Aktualizacja: 13 czerwca 2005 12:17

W przenośnych komputerach Apple'a z linii PowerBooków mogą zostać wykorzystane układy Yonah, których premierę Intel zapowiedział na 2006 r. Przypomnijmy, że procesory te to układy dwurdzeniowe stworzone specjalnie z myślą o notebookach. Poczatkowo Yonah będzie dostępny w czterech wersjach, taktowanych zegarami o częstotliwościach 1.66, 1,83, 2 i 2.16 GHz, każda wykorzystująca szynę FSB 667 MHz.

Czy zacieśnienie współpracy między koncernami Apple i Intel zmusi głównego konkurenta Intela - AMD - do wprowadzenia nowych rozwiązań? Wydaje się, że tak - firma planuje już m.in. konstruowanie procesorów Opteron wyposażonych w cztery rdzenie, implementację w nowych układach technologii wirtualizacji oraz nowych mechanizmów bezpieczeństwa (szerzej o zamiarach AMD piszemy w artykule Cztery rdzenie AMD... i inne plany).

Aktualizacja: 07 czerwca 2005 13:22

Apple oferuje już za 999 USD "zestaw adaptacyjny" (developer transition kit), zawierający procesor Pentium 4 3.6 GHz. Także Intel jeszcze w tym roku zamierza udostępnić narzędzia pomocne w przejściu na nową platformę, w tym kompilator C/C++, Intel Fortran Compiler, Intel Math Kernel Libraries oraz Intel Integrated Performance Primitives dla Apple'a.

Aktualizacja: 07 czerwca 2005 09:11

Nasze wczorajsze doniesienia potwierdziły się - Steve Jobs podczas wystąpienia na Worldwide Developers Conference oficjalnie potwierdził, że w produkowanych w przyszłości komputerach Mac będą stosowane procesory Intela. Prezes Apple'a poinformował jednocześnie, że w ciągu ostatnich pięciu lat każda wersja systemu operacyjnego Mac OS X była projektowana pod kątem współpracy zarówno z procesorami PowerPC firmy IBM jak i układami Intela.

Podczas wystąpienia Jobs posługiwał się komputerem Mac z procesorem Pentium 4 3,6 GHz.

W pierwszych komputerach z intelowskimi chipami Apple zamierza zaimplementować technologię Rosetta, która umożliwi uruchamianie kodu binarnego napisanego dla PowerPC także na Intelach.

Jobs potwierdził także, iż firma opracowuje kolejną wersję systemu operacyjnego, o nazwie kodowej Leopard. Miałaby ona trafić na rynek na przełomie 2006/2007 r.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: