Apple przesiada się na Intele?
-
- 06.06.2005, godz. 11:49
W 2006 roku trafią na rynek pierwsze tanie komputery Apple'a, wykorzystujące procesory firmy Intel - taką deklarację usłyszymy najprawdopodobniej pierwszego dnia Worldwide Developer's Conference z ust prezesa Apple'a, Steve Jobsa. Profesjonalne komputery dla wymagających użytkowników i dla biznesu powinny ujrzeć światło dzienne w połowie 2007 r.


Steve Jobs (Apple) i Paul Otellini (Intel) na Worldwide Developers Conference (źródło: Wired.com)
Zobacz również:
- Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [28.06.2023]
- Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
Przejście na układy Intela zajmie jednak co najmniej kilkanaście miesięcy, dlatego też kolejne produkty Apple'a z nową architekturą będą wchodzić na rynek sukcesywnie w ciągu najbliższych lat. Jeżeli rzeczywiście dojdzie do porozumienia, to już w przyszłym roku należy spodziewać się pierwszych komputerów Apple'a z procesorami Intela - low-endowych Maców mini. Bardziej zaawansowane maszyny, np. Power Mac, nie zostaną zaprezentowane wcześniej niż w 2007 r.
Wcześniejsze pogłoski na ten temat, zamieszczane m.in. we wspomnianym The Wall Street Journal, nie doczekały się komentarzy zainteresowanych stron. Jednakże Anand Chandrasekher, przedstawiciel Intela, zapytany podczas targów Computex o prawdopodobieństwo zawarcia umowy z Apple, odpowiedział, że Intel od dawna szukał dróg porozumienia z koncernem Jobsa.
W przenośnych komputerach Apple'a z linii PowerBooków mogą zostać wykorzystane układy Yonah, których premierę Intel zapowiedział na 2006 r. Przypomnijmy, że procesory te to układy dwurdzeniowe stworzone specjalnie z myślą o notebookach. Poczatkowo Yonah będzie dostępny w czterech wersjach, taktowanych zegarami o częstotliwościach 1.66, 1,83, 2 i 2.16 GHz, każda wykorzystująca szynę FSB 667 MHz.
Czy zacieśnienie współpracy między koncernami Apple i Intel zmusi głównego konkurenta Intela - AMD - do wprowadzenia nowych rozwiązań? Wydaje się, że tak - firma planuje już m.in. konstruowanie procesorów Opteron wyposażonych w cztery rdzenie, implementację w nowych układach technologii wirtualizacji oraz nowych mechanizmów bezpieczeństwa (szerzej o zamiarach AMD piszemy w artykule Cztery rdzenie AMD... i inne plany).
Apple oferuje już za 999 USD "zestaw adaptacyjny" (developer transition kit), zawierający procesor Pentium 4 3.6 GHz. Także Intel jeszcze w tym roku zamierza udostępnić narzędzia pomocne w przejściu na nową platformę, w tym kompilator C/C++, Intel Fortran Compiler, Intel Math Kernel Libraries oraz Intel Integrated Performance Primitives dla Apple'a.
Nasze wczorajsze doniesienia potwierdziły się - Steve Jobs podczas wystąpienia na Worldwide Developers Conference oficjalnie potwierdził, że w produkowanych w przyszłości komputerach Mac będą stosowane procesory Intela. Prezes Apple'a poinformował jednocześnie, że w ciągu ostatnich pięciu lat każda wersja systemu operacyjnego Mac OS X była projektowana pod kątem współpracy zarówno z procesorami PowerPC firmy IBM jak i układami Intela.
Podczas wystąpienia Jobs posługiwał się komputerem Mac z procesorem Pentium 4 3,6 GHz.
W pierwszych komputerach z intelowskimi chipami Apple zamierza zaimplementować technologię Rosetta, która umożliwi uruchamianie kodu binarnego napisanego dla PowerPC także na Intelach.
Jobs potwierdził także, iż firma opracowuje kolejną wersję systemu operacyjnego, o nazwie kodowej Leopard. Miałaby ona trafić na rynek na przełomie 2006/2007 r.