Apple prześladowane za kolory?

Jeden z nabywców 20" iMaca poczuł się oburzony wprowadzającymi w błąd reklamami firmy Apple. Uznał, że jego monitor nie jest w stanie wyświetlić zadeklarowanych "milionów kolorów" i postanowił wytoczyć korporacji proces.

Zgodnie z materiałami reklamowymi, monitor miał wyświetlać "miliony kolorów". Jednak jak się okazuje, był to tylko chwyt marketingowy. W rzeczywistości LCD w iMacu wyświetlają zaledwie 262 tysiące barw. Jest powód do pozwu zbiorowego i żądania odszkodowania? Jest.

Oskarżyciel w procesie sądowym powołuje się na fakt, że monitory wykorzystują pewien trik technologiczny. Wyświetlając z dużą szybkością (zmiennością) bardzo wiele podobnych odcieni, tworzą w ten sposób iluzję efektu pożądanej barwy. Dodaje jednak, że taka technika wyświetlania obrazu, powoduje problemy podczas edycji zdjęć i materiałów wideo, ponieważ rzeczywista głębia kolorów nie zostaje zachowana.

Wada może być tym trudniejsza do zaakceptowania, że - jak donoszą naukowcy z Duke University i University of Waterloo - Apple przyciąga artystów.

Źródło: Associated Press