Apple przyczyni się do tańszych Ultrabooków Intela

Zapowiadane przez Intela, bardzo cienkie i lekkie laptopy klasy Ultrabook mogą okazać się nieco tańsze niż początkowo przewidywano. Do wykonania części z nich zostanie prawdopodobnie użyte tańsze włókno szklane zamiast magnezu i aluminium, których dostępność jest ograniczona z uwagi na kontrakty Apple.

Ultrabooki przy swojej grubość 2 cm potrzebują solidnej konstrukcji i trwałych materiałów, które stosowane są także przez Apple w laptopach MacBook Air. Dwaj główni dostawcy metalowych konstrukcji laptopów mają już jednak kontrakty z Apple, co zmusza producentów Ultrabooków do rywalizacji o ograniczone materiały.

Przynajmniej trzech producentów Ultrabooków z podzespołami Intela skorzysta więc z włókna szklanego. Materiał ten jest prawie tak samo twardy jak stop magnezowo-aluminiowy zastosowane w MacBookach Air. Jego dodatkową korzyścią ma być niższa cena.

Dla użytkownika oznacza to wiec, że nowe urządzenia z klasy Ultrabook będą o około 50 do 100 dolarów tańsze niż przewidywano. Niestety nie zmieni to faktu, że i tak będą dość drogie. Cena nowych ultracienkich laptopów Asusa i Acera ma wynosić mniej więcej 1000 dolarów.