Apple rezygnuje z rozwoju programu Aperture

Wraz z udostępnieniem aplikacji Photos Apple zamierza zrezygnować z aplikacji Aperture i iPhoto.

Aperture, czyli popularny wśród użytkowników komputerów Mac blisko 10-letni program do obróbki zdjęć, nie będzie już rozwijany. Zastąpić ma go zaprezentowany oficjalnie podczas niedawnej konferencji WWDC program Photos.

"Wraz z wprowadzeniem nowej aplikacji Photos i iCloud Photo Library, które to rozwiązania zapewniają możliwość bezpiecznego przechowywania zdjęć w iCloud oraz uzyskania do nich dostępu z dowolnego miejsca, nie pojawią się nowe wersje Aperture. Gdy Photos dla OS X zostanie wydany w przyszłym roku, użytkownicy będą mogli przenieść zdjęcia ze swojej biblioteki Aperture do Photos dla OS X" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Apple.

Podobny los czeka też przeznaczony na mobilną platformę iOS program iPhoto. Oznacza to więc, że aplikacja Photos będzie międzyplatformowym narzędziem przeznaczonym dla amatorów fotografii korzystających ze sprzętu Apple.

Konkurencja

Oczywiście decyzja Apple spotkała się z reakcją konkurencji takiej jak Adobe, czy Corel, która zapowiedziała wzmożenie prac nad produktami mającymi skusić do migracji użytkowników Aperture i iPhoto.