Apple rozpoczyna walkę z siecią botnet złożoną z zainfekowanych komputerów Mac

Firma Apple postanowiła poważniej powalczyć z siecią botnet składającą się z zainfekowanych komputerów Mac. Nareszcie, przecież jest ich już ponad 650 tysięcy.

Na początku tego miesiąca dzięki rosyjskiemu producentowi oprogramowania antywirusowego Dr. Web dowiedzieliśmy się, że na świecie jest już ponad 550 tysięcy komputerów Mac zarażonych różnymi wariantami robaka BackDoor.Flashback. Obecnie szacuje się, że liczba ta jest przynajmniej o 100 tysięcy wyższa.

Co interesujące, rozprzestrzenianie się wykorzystującego nieaktualizowaną Javę robaka mogłoby zostać przez Apple utrudnione już w lutym, kiedy to firma Oracle wydała odpowiednią łatkę. Niestety firma z Cupertino (w tej miejscowości również znajduje się kilkaset zainfekowanych Maków) zdecydowała się na udostępnienie jej w swoim kanale aktualizacyjnym dopiero 3 kwietnia (znajdziecie ją tutaj).

Apple podjęło walkę

Wczoraj Apple poinformowało o podjęciu kolejnych kroków. Pierwszym z nich jest opracowanie specjalnego oprogramowania pozwalającego na wykrycie i usunięcie robaka Flashback. Drugim nawiązanie współpracy z dostawcami Internetu, która zaowocować ma zablokowaniem 650-tysięcznej sieci botnet z komputerów Mac.

"Oprócz luki w Javie Flashback opiera się na serwerach hostowanych przez twórców szkodliwego oprogramowania, które wykorzystywane są do wykonywania wielu jego ważnych funkcji. Apple nawiązało współpracę z dostawcami usług internetowych na całym świecie, aby wyłączyć tą sieć Command and Control (C&C)" - czytamy na stronie Apple Suport.