Apple rozszerzy funkcjonalność NFC oraz Apple Pay

Firma Apple ogłosiła niedawno, że znacząco rozszerzy obsługę NFC oraz Apple Pay, co może znacząco wpłynąć na rynek płatności mobilnych.


Apple jest firmą, która słynie z tego, że rzadko kiedy uczestniczy na zewnętrznych wydarzeniach dla deweloperów, a w szczególności jako przedsiębiorstwo, które prezentuje nowości. Od lat Apple organizuje własne konferencje produktowe oraz deweloperskie, na których prezentowane są wszystkie nowe produkty i rozwiązania. Dlatego też zdziwiło nas wystąpienie firmy z Cupertino podczas konferencji Transact, która skupia się na branży płatności elektronicznych.

Apple rozszerzy funkcjonalność NFC oraz Apple Pay

Źródło: apple

Apple ogłosiło tam nowości, które mogą zmienić sposób płatności mobilnych. Nowe rozwiązanie może sprawić, że Apple Pay oraz iPhone staną się znacznie powszechniejszym sposobem płatności. Można będzie zapłacić praktycznie wszędzie.

Zobacz również:

  • Gdzie kupić nowego iPhone 13? Sprawdzamy oferty popularnych sklepów [AKTUALIZACJA]
  • Recenzja: Samsung Galaxy Watch Active 2
  • To już pewne! Zegarkiem Samsunga zapłacisz w sklepie

Apple Pay Everywhere

Jedna z pogłosek dotyczących nowego systemu iOS (prezentacja 3 czerwca 2019) informuje, że firma znacząco rozbuduje narzędzia NFC rozszerzając SDK dla programistów. Obecnie iPhone może tylko odczytywać znaczniki NFC, jeżeli są one w formacie FC Data Exchange Format (NDEF). Kompatybilność ma zostać rozszerzona w taki sposób, aby umożliwić odczytywanie wielu popularnych formatów takich, jak ISO7816, FeliCa lub MiFare. Oznacza to, że programiści mogą pisać lub dostosowywać swoje aplikacje w taki sposób, aby Twój iPhone był w stanie współpracować z dużo większą ilością znaczników NFC, niż dotychczas, a to dopiero początek.

Apple rozszerzy funkcjonalność NFC oraz Apple Pay

Źródło: apple

Pod koniec kwietnia podczas konferencji Transact Apple ogłosiło, że będzie wspierać nowe funkcje płatności z wykorzystaniem NFC. Deweloper z Cupertino Steve Moser poinformował za pomocą Twitter'a, że w systemie iOS pojawi się funkcja płacenia poprzez przyłożenie urządzenia do odpowiedniego tagu NFC przy pomocy Apple Pay. System ten nie będzie wymagać żadnej dodatkowej konfiguracji po stronie użytkownika.

Dlaczego to takie istotne? Jako przykład weźmy elektryczne hulajnogi, których pojawiły się ostatnio na chodnikach dużych polskich miast. Ich użytkowanie jest dużo mniej przyjemne, gdy zdasz sobie sprawę, że musisz najpierw pobrać aplikację, zarejestrować się i dodać formę płatności przez pierwszym przejazdem. Według Apple już nie długo wystarczy, że odblokujesz iPhone'a, dotkniesz chipu NFC umieszczonego na hulajnodze, aby zapłacić za przejazd przy użyciu Apple Pay bez instalowania dodatkowych aplikacji.

Innym zastosowanie, które przedstawiła firma Apple to płatności za parking przy użyciu parkomatu. Według firmy z Cupertino w chwili obecnej cały proces niej jest wystarczająco wygodny. Apple chcę, aby po dotknięciu znacznika NFC umieszczonego na parkomacie za pomocą iPhone'a użytkownicy mogli ustawić czas postoju oraz zapłacić przy pomocy Apple Pay. Twoje spotkanie się przedłużyło? Żaden problem możesz bez problemu przedłużyć czas postoju z poziomu telefonu. Problem ten dotyczy głównie Stanów Zjednoczonych. W Polsce system opłat za parkowanie jest dużo bardziej nowoczesny i umożliwia wygodne płacenie za postój przy pomocy smartfona. Mimo to z chęcią zobaczylibyśmy ujednolicony system płatności za parking niezależnie od lokalizacji.

Apple rozszerzy funkcjonalność NFC oraz Apple Pay

Źródło: apple

Ostatnim przykładem, który został zaprezentowany podczas konferencji Transact to wykorzystanie nowych możliwości Apple Pay w sklepach bezobsługowych. Apple również w tej kwestii widzi szerokie pole do wprowadzenia ulepszeń. Firma chce umożliwić swoim użytkownikom możliwość szybkiego zakupu bez konieczności rejestracji, która odbędzie się automatycznie po zetknięciu iPhone'a ze znacznikiem NFC. W Polsce takie rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone w paczkomatach. Chętnie zobaczylibyśmy możliwość odbioru paczki za pomocą przyłożenia telefonu do znacznika bez konieczności skanowania kodów QR.

Po prostu dotknij. To wszystko

Apple podobno współpracuje z kilkoma firmami na terenie Stanów Zjednoczonych takimi, jak operatorem hulajnóg Bird, sklepami odzieżowymi Bonbos oraz parkometrami PayByPhone, aby w niedalekiej przyszłości wdrożyć usługę.

Apple rozszerzy funkcjonalność NFC oraz Apple Pay

Źródło: apple

Pomysł Apple wydaje się być bardzo kompleksowy. Nie chodzi tylko o zastąpienie tradycyjnej karty płatniczej usługą Apple Pay. Firma planuje zastąpienie wszystkich transakcji pieniężnych przy pomocy swojego systemu płatności zbliżeniowych. Apple dąży do tego, aby znacznie ułatwić wszelkim firmom korzystanie z Apple Pay jednocześnie ułatwiając użytkownikom płacenia za produkty przy pomocy telefonu bez instalowania wielu zbędnych aplikacji.

Nowa wizja Apple to nie tylko szybszy i bezpieczniejszy sposób płacenia w sieci i aplikacjach. Nowe Apple Pay to szybszy i bezpieczniejszy sposób płacenia za wszystko, a także miejsce, w którym znajdą się wszystkie Twoje karty lojalnościowe. Apple zaprezentował nawet możliwość rejestracji w programach lojalnościowych bez wypełniania formularzy w sklepie. Wystarczy, że dotkniesz iPhone'm odpowiedniego znacznika NFC.

Więcej informacji o dalszym rozwoju Apple Pay ujrzymy prawdopodobnie na WWDC 2019, które rozpocznie się już 3 czerwca.