Apple się zabezpiecza

Koncern Apple poinformował o złożeniu wniosku o przyznanie patentu na opracowaną przez siebie technologię tworzenia mechanizmów zabezpieczeń systemu operacyjnego przed penetracją. Firma, która przygotowuje się do wprowadzenia na rynek komputerów pracujących w oparciu o procesory nowego dostawcy (Intela), we wniosku przedstawiła metodę zabezpieczeń systemu korzystającą z konkretnego komputerowego hardware'u (np. z adresów sprzętowych).

Wniosek został złożony już dość dawno, jednak dopiero teraz firma zdecydowała się na poinformowanie o nim mediów. We wniosku czytamy: "Innowacja ta odnosi się ogólnie do obszaru komputerowego przetwarzania danych, a w szczególności do technik tworzenia oprogramowania odpornego na penetrację. Apple odnosi się do znanych już technik "zaciemniania kodu", tzw. obfuscation techniques (producent oprogramowania umieszcza w kodzie mechanizm utrudniający korzystanie z debuggerów i emulatorów celem odkrycia, jak działa dana część kodu). Wśród założeń technologii jest także ochrona informacji wymienianych przez różne systemy operacyjne (Windows, Mac OS, Linux).

Wydaje się (i wspomniany wniosek to potwierdza), że z przejściem Apple'a na platformę intelowską komponenty Macintoshy mogą upodobnić się do pracujących np. pod kontrolą Windows pecetów, a to z kolei może powodować konieczność implementacji skuteczniejszych mechanizmów zabezpieczających system operacyjny (jak wiadomo, Windows jest zdecydowanie najpopularniejszym środowiskiem dla wszelkiej maści cyberprzestępców i crackerów). Apple nie planuje wsparcia dla innych systemów operacyjnych niż Mac OS na Macintoshach z procesorami Intela, ale przedstawiciele koncernu zapowiedzieli też, że firma nie będzie podejmować kroków, które miałyby uniemożliwić uruchamianie np. Windows na nowych Makach. Należy jednak pamiętać, że koncern Jobsa stoi na stanowisku, iż Mac OS nie może być uruchamiany na sprzęcie innym niż produkcji Apple'a.

W międzyczasie koncern złożył inny wniosek, tym razem o przyznanie praw do znaku handlowego technologii Rosetta (oprogramowanie to umożliwi szybkie przystosowanie większości aplikacji pod Mac OS X działajacego na maszynach z procesorami PowerPC do prac z CPU x86). Silnik Rosetty został opracowany przez programistów firmy Transitive, która oferuje zresztą szereg podobnych rozwiązań do migracji oprogramowania pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi.

Pierwsze komputery Mac z procesorami Intela mają trafić na rynek do czerwca przyszłego roku, jednak niektórzy analitycy sądzą, że pierwsze egzemplarze takich maszyn zostaną zaprezentowane już podczas styczniowych targów Macworld w San Francisco.


Zobacz również