Apple stanie się drugim Huawei? Laptopy z ARM bez FaceBooka i Google

Czy to możliwe? Czyżby Apple nie przewidziało czarnego scenariusza? Na prośby giganta z Cupertino nie reaguje Facebook, Google ani inne wielkie firmy technologiczne.

Czy misterny plan Apple na przechytrzenie Intela się uda? Najnowsze informacje nie są zbytnio optymistycznie.

Opis procesora Apple A

Opis procesora Apple A

Największe firmy technologiczne nie przygotowały swoich aplikacji na komputery Apple pracujące pod kontrolą procesorów ARM. Stało się to mimo otrzymania przez nich specjalnych komputerów już w czerwcu tego roku.

Z najnowszego raportu, który ukazał się na łamach portalu Apple Insider możemy dowiedzieć się, że Facebook, Google oraz King - deweloper odpowiedzialny za grę Candy Crush Saga nie są przygotowani na zmianę architektury. Dodatkowo nic nie wskazuje na to, aby zamierzali zaprezentować swoje aplikacji na komputery z procesorami ARM.

Na komputerach z procesorami Apple A będziemy mieć na początku spore problemy z kompatybilnością aplikacji.

Komputery oparte na procesorach ARM działają na takiej samej architekturze, jak tablety iPad oraz smartfony iPhone. Dodatkowo Apple zapewnia narzędzia programistyczne, które pozwalają na szybką migrację aplikacji z iOS/iPad OS na macOS 11 Big Sur. Dzięki temu rozwiązaniu w przyszłości na system macOS powinno zawitać mnóstwo programów i gier, które znamy z nieco mniejszych ekranów. Niestety na początku nie będzie tak kolorowo.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez 9to5Mac na początku w Apple App Store nie zobaczym programów od FaceBooka oraz Google. Oznacza to, że początkowo nie zadziała Kopia zapasowa i synchronizacja w usługach Google. Z reszty usług możemy skorzystać z wykorzystaniem przeglądarki sieciowej.

Apple będzie oznaczać aplikacje które nie zostały zoptymalizowne pod katem działania na komputerach Mac z procesorami ARM. Zostaną one opisane jako "Stworzone dla iPad'a, nie testowane na macOS".

Źródło: 9to5mac.com