Apple startuje z nowym programem - wysłano pierwsze iPhone'y z rootem

Apple wysłało do wybranych osób w pełni odblokowane iPhone'y bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Wszystko w imię bezpieczeństwa i ochrony prywatności.

W lipcu 2020 roku Apple ogłosiło nowy program Security Research Device Program mający na celu dostarczenie naukowcom specjalnych egzemplarzy iPhone'a, które pomogą w badaniach nad nowymi typami zabezpieczeń.

iPhone 11
Źródło: macworld.co.uk

iPhone 11

Źródło: macworld.co.uk

Firma rozpoczęła właśnie wysyłkę zmodyfikowanych urządzeń, które nie posiadają zabezpieczeń. Smartfony zostają udostępnione w formie wypożyczenia na jeden rok z możliwością przedłużenia umowy. Egzemplarze trafiają do uczestników programu Security Research Device Program i nie ma możliwości, aby iPhone'a bez zabezpieczeń kupił normalny konsument.

Celem programu jest rozwój i poprawa bezpieczeństwa w systemie operacyjnym iOS.

Najciekawszym elementem programu Apple Security Research Device Program są specjalnie przystosowane smartfony iPhone, które nie posiadają zabezpieczeń. Zdjęcie ograniczeń ma ułatwić poszukiwanie błędów i lub w systemie operacyjnym iOS. Smartfony wyglądają, jak klasyczny iPhone, ale umożliwiają uruchomienie systemu operacyjnego iOS bez warstwy interfejsu graficznego. Dodatkowo Apple odblokowało dostęp do każdego pliku systemowego i pozwala na stosowanie narzędzi do testowania systemu operacyjnego.

iPhone bez zabezpieczeń
Źródło: macrumors.com

iPhone bez zabezpieczeń

Źródło: macrumors.com

W chwili obecnej nie wiemy, jakie modele iPhone'a zostały rozesłane. Z lipcowych zdjęć wynika, że chodzi o iPhone'a 11, ale możliwe, że w międzyczasie Apple zmieniło zdanie i wysyła nowsze modele z rodziny iPhone 12, które pojawiły się w sprzedaży w ostatnim kwartale 2020 roku.

Uczestnicy programu poza samym smartfonem otrzymają także przepastną dokumentacje oraz dostęp do specjalnego forum dedykowanego dla inżynierów oprogramowania. Apple oferuje do 1,5 miliona dolarów za znalezienie błędów w systemie operacyjnym iOS.

Źródło: macrumors.com