Apple testuje komputery Mac z procesorami od AMD!

Już niedługo możemy zobaczyć pierwszego w historii Mac'a z procesorem od AMD.

Apple od wielu lat kooperuje z firmą AMD. Przez wiele lat wszystkie komputery Mac wyposażane były w różnego rodzaju karty graficzne Radeon produkcji najpierw ATI, a później AMD. Przez pewien okres czasu w Mac'ach mogliśmy znaleźć również układy graficzne od Nvidii, ale ostatecznie obecnie tylko AMD dostarcza układy graficzne do mocniejszych wersji komputerów Mac.

Apple testuje komputery Mac z procesorami od AMD!

Źródło: macworld.com

Mimo wieloletniej współpracy z AMD Apple nigdy nie zdecydowało się na wprowadzenie do sprzedaży swoich komputerów z procesorami od AMD. Możliwe, że w przyszłości się to zmieni, a na rynku pojawią się komputery z macOS oparte na procesorach od Advanced Micro Devices.

Informacja o procesorach AMD pojawiła się w kodzie źródłowym najnowszej wersji beta 1 systemu macOS 10.15.4 Catalina. Oprogramowanie to zostało udostępnione deweloperom po raz pierwszy zaledwie 3 dni temu.

Deweloperzy zauważyli, że w kodzie oprogramowania pojawiły się dowody na istnienie kilku procesorów APU, które będą kompatybilne z macOS. Dodatkowo od pewnego czasu w sieci mówi się o tym, że Apple będzie chciało stopniowo uniezależnić się od firmy Intel, które od lat jest jedynym dostawcą procesorów do komputerów produkcji Apple.

Kilka nazw kodowych APU AMD zostało zauważonych w kodzie źródłowym macOS 10.15.4 Catalina. Mowa o układach Picassa, Raven, Renoir i Van Gogh. Możliwe, że Apple testuje różne układy, aby ostatecznie wybrać jeden z nich. Warto podkreślić, że Apple interesuje się jedynie jednostkami Accelerated Processing Unit, które na jednym chipie zawierają zarówno procesor CPU, jak i GPU. Może to być przydatna konstrukcja dla 13 calowych MacBook'ów Pro oraz MacBook'a Air. Dzięki APU w wymienionych laptopach może znacząco wzrosnąć wydajność graficzna.

Dodatkową zachętą dla Apple może być chęć bliskiej współpracy przez AMD. Wykorzystała to już firma Microsoft, która z pomocą AMD zaprojektowała dedykowany do swoich urządzeń procesor Ryzen Surface Edition. Czy na rynku pojawi się Ryzen Mac Edition? Tego dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Źródło: wccftech.com