Apple to druga najlepsza marka na świecie. Ustępuje tylko Coca-Coli

Z tegorocznego raportu firmy InterBrand jednoznacznie wynika, że marka Apple po raz pierwszy w historii wskoczyła do pierwszej trójki rankingu najlepszych marek na świecie.

Raport "Best Global Brands" prezentujący zestawienie 100 najlepszych marek na świecie przedstawiany jest przez firmę InterBrand co roku. Podczas jego tworzenia branych jest pod uwagę 10 różnych czynników, które zostały podzielone na wewnętrzne (np. przejrzystość, ochrona, zaangażowanie) i zewnętrzne (np. autentyczność, konsekwencja, zrozumienie). Najważniejszym czynnikiem jest jednak zdolność firmy do generowania zysków.

Marki oceniane są w skali od 0 do 100.

Apple idzie jak burza

Firma Apple dwa lata temu zajęła 17 miejsce. Rok temu awansowała po raz pierwszy w historii do pierwszej dziesiątki. Z tegorocznego raportu wynika natomiast, że nie zatrzymała się w tym pędzie i "połknęła" kolejnych konkurentów wskakując na podium, a konkretnie na jego drugie miejsce.

Obecnie pierwsza trójka najlepszych marek na świecie (wg InterBrand) przedstawia się następująco:

1. Coca-Cola

2. Apple

3. IBM

Najpoważniejszemu konkurentowi Apple na mobilnym rynku, czyli Samsungowi, przypadło wyższe niż rok temu dziewiąte miejsce. Warto tez zauważyć, że w czołowej dwudziestce swoją dominację jeszcze wyraźniej zaznaczyły firmy technologiczne.

Z pełnym raportem zapoznacie się pod tym adresem.