Apple ucisza producentów z App Store

Apple będzie prawnie uciszać wszystkich "niewygodnych" producentów tworzących dla App Store. Firma postanowiła, że od teraz do "listu odmownego" załączać będzie dodatkowy zapis, który zabroni zablokowanym producentom informowania osób trzecich o całej sprawie.

Od pewnego czasu wiadomo, że Apple jest bardzo restrykcyjne wobec aplikacji napływających z różnych źródeł do systemu App Store. Firma konsekwentnie odrzuca wszystkie programy, które przypominają aplikacje Apple'a. Oczywiście wywołało to dość burzliwą reakcję producentów oraz społeczności systemu. Teraz firma postanowiła rozwiązać ten problem.

Producenci, których programy zostały odrzucone, nie mogą już więcej dyskutować o powodach takiej decyzji. Apple postanowiło dołączyć do listach zwrotnych zapis o zakazie udostępniania osobom trzecim jakichkolwiek informacji w nich zawartych (zapis na kształt NDA).

W skrócie: osoby, które obecnie pracują żeby przygotować konkretne programy na iPhone'a czy iPoda touch ponoszą spore ryzyko, że ich aplikacje zostaną odrzucone, a oni nie będą mogli z nikim dyskutować na temat powodu takiej decyzji.

Tak drastyczny krok ze strony Apple'a został podjęty dopiero po tym, jak firma odrzuciła program o nazwie "Podcaster" (umożliwiał streaming podcastów na urządzeniach przenośnych bez potrzeby korzystania z większych komputerów). Aplikacja okazała się zbyt poważna jak na App Store i firma odrzuciła ją stwierdzając, że "kopiuje możliwości sekcji Podcast na iTunes".

Czy producenci wystraszą się nowego zapisu i ograniczą swoją działalność w ramach App Store? Cóż, odpowiedź poznamy prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy.


Zobacz również