Apple udostępnia jądro MacOS X dla Intela

Firma Apple udostępniła kod źródłowy jądra najnowszej wersji swojego systemu operacyjnego przeznaczonego na procesory Intela. Tym sposobem część systemu MacOS X 10.4.7 trafiła w ręce środowiska open-source.

Informacja ta znalazła się na liście dyskusyjnej Apple's Darwin developer. Jak napisał tam Ernest Prabhakar, product manager odpowiedzialny za open-source w Apple, równolegle do źródeł na PowerPC, udostępniło także ich wersję na procesory Intela. Opóźnienie w udostępnieniu kodu wywoływało już wątpliwości, czy Apple kiedykolwiek udostępni te źródła. Powodem miały być obawy prze piractwem. System z założenia miał działać tylko i wyłącznie na sprzęcie Apple, a tymczasem okazało się, że niewiele potrzeba, aby uruchomić go na zwykłym pececie (więcej np. w artykule "MacOS 10.4.4 na platformę Intela złamany").

Należy wspomnieć, że powstała specjalna strona - Mac OS Forge, na której Apple udostępniło produkty open-source. Oprócz opisanych wyżej źródeł jądra systemu, znalazły się na niej między innymi serwer kalendarza, czy WebKit - silnik przeglądarki WWW używany na przykład w Safari.

Witryna firmy Apple