Apple udostępniło iOS 8 posiadaczom kompatybilnych urządzeń

Dzisiaj kilka minut przed godziną 19-tą Apple udostępniło nową wersję systemu operacyjnego iOS 8, która wprowadza wiele nowości. Niestety nie obyło się bez komplikacji.

System iOS 8 został udostępniony użytkownikom na dwa dni przed premierą nowych urządzeń mobilnych Apple. iPhone 6 i iPhone 6 Plus trafią na półki sklepowe Apple Store dopiero za dwa dni, ale już teraz oprogramowaniem w najnowszej wersji mogą cieszyć się użytkownicy starszych urządzeń w ofercie.

System iOS 8 mogą zainstalować od dziś posiadacze telefonów iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5c oraz iPhone 5s. W przypadku tabletów wspierane są modele iPad 2, iPad 3, iPad 4 i iPad Air oraz iPad Mini i iPad Mini z ekranem Retina. Z iPodów na aktualizację może liczyć tylko ostatni iPod touch. W celu instalacji iOS 8 oprogramowanie zainstalować trzeba najpierw pobrać, a tutaj zaczynają się niestety schody.

Serwery Apple są oblężone przez użytkowników z całego świata i pobieranie może osiągnąć pełnej prędkości, jaką zapewnia łącze użytkownika. Większy problem jest jednak z tym, ile wolnego miejsca potrzebuje iOS 8 do wykonania aktualizacji. W przypadku iPhone’a 5s potrzeba mieć 5,8 GB wolnej przestrzeni, chociaż paczka z aktualizacją waży zaledwie nieco ponad 1 GB. Jeszcze gorzej jest w przypadku najnowszych iPadów, gdzie wymagane jest aż 6,9 GB wolnego miejsca.

Posiadacze urządzeń z 16 GB, lub co gorsza 8 GB pamięci, którzy wykorzystują je niemal w pełni, zmuszeni będą usunąć znaczną część swoich aplikacji i danych lub poczekać, aż będzie możliwa aktualizacja z wykorzystaniem iTunes. Przestrzegamy też, że przed wykonaniem uaktualnienia warto zrobić kopię zapasową danych na swoim urządzeniu przez oprogramowanie iTunes oraz w iCloud - tak na wszelki wypadek.