Apple ujawnia Mac OS X w wersji 10.1

Zgodnie z zapowiedziami, Apple przedstawiła podczas Seybold Conference and Expo w San Francisco uaktualnienie systemu operacyjnego Mac OS X.

Steve Jobs przedstawił w czasie konferencji Seybold najnowszy 'upgrade' systemu Mac OS X, który określony został przez szefa Apple jako 'największy przełom w historii systemów operacyjnych od 1984 roku'. Pierwsza edycja Mac OS X w wersji 10.0 pojawiła się na rynku w marcu bieżącego roku, ale nie wzbudziła spodziewanego entuzjazmu użytkowników i analityków. Spowodowane to było brakiem niektórych kluczowych funkcji oraz sporą ilością błędów, co wyeliminować ma zaprezentowana dwa dni temu wersja 10.1.

Uaktualniony system, który ma w sobotę pojawić się w sklepach Wielkiej Brytanii, wyposażony został m.in. w opcję odtwarzania i nagrywania krążków DVD z pomocą funkcji 'dock', której odpowiednikiem w Windows jest przycisk 'Start'. Poza tym Mac OS X 10.1 jest wydajniejszy od swojego poprzednika oraz szybciej wykonuje operacje takie jak uruchamianie programów czy zmiana rozmiarów okien. Dodany został także pasek narzędzi z ikonami 'system status' (podobny do tego w Windows) oferujący dostęp do funkcji audio, szczegółów połączenia internetowego, czasu i daty. Rozwinięta została także technologia 'plug&play': po podłączeniu np. drukarki USB, system automatycznie rozpoznaje jej model i rozpoczyna drukowanie plików z kolejki zadań. Pełna wersja systemu kosztuje 99 GBP, uaktualnienie 14,99 GBP, a do końca października 2001 wszyscy posiadacze OS X otrzymują darmowy 'upgrade' do wersji 10.1.

http://www.apple.com


Zobacz również