Apple uniezależnia się od Intela - pierwszy MacBook z ARM w drodze

Ming Chi Kuo szacuje, że pierwszy Mac z układem ARM pojawi się w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Apple w 2005 roku porzuciło rozwój własnych układów PowerPC tworzonych we współpracy z Motorolą po to, aby wykorzystać szybsze i wydajniejsze układy Intela. Od tej pory gigant z Cupertino kurczowo trzyma się niebieskich, którzy stali się partnerem strategicznym.

Apple uniezależnia się od Intela - pierwszy MacBook z ARM w drodze

Źródło: macworld.com

Nieprzerwanie od 15 lat na rynku pojawiło się mnóstwo nowych modeli komputerów Mac. Każdy z nich ma jedną cechę charakterystyczną - napędzany jest przez jeden z procesorów Intel'a.

Zobacz również:

  • Niezwykła oferta w przedsprzedaży! iPhone 13 jedynie za 3599 złotych!
  • MacBook Pro 2021 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [16.09.2021]
  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1X i M2 [10.09.2021]

W 2015 roku Apple postanowiło wprowadzić na rynek nowego 12 calowego MacBook'a z wyświetlaczem Retina. Ważący niespełna 1 kg komputer z zaledwie jedynym portem USB Typu C zasilany jest przez chłodzone pasywnie układy Intel Core M. Od tej pory w sieci pojawiają się kolejne plotki o tym, że Apple rzekomo pracuje nad MacBook'iem z procesorem ARM.

Na podobny ruch zdecydował się już między innymi Microsoft, który posiada w swoim portfolio model Surface Pro X z specjalnie zaprojektowanym procesorem Qualcomm'a.

Ming Chi Kuo wydał nową notatkę analityczną, w której prognozuje, że Apple zdecyduje się wprowadzić do sprzedaży swojego pierwszego od lat Mac'a, który napędzany będzie procesorem innym, niż układy Intel'a. Kuo wskazuje, że Mac z procesorem ARM pojawi się na rynku na początku 2021 roku.

Znany analityk Apple przewiduje, że firma w końcu zdecyduje się na wprowadzenie nowego komputera wykorzystującego autorski procesor ARM. Premiera ma się dobyć za 12 do 18 miesięcy.

Sam Kuo od 2018 roku informuje, że Apple pracuje nad MacBook'iem z procesorem od ARM.

Od czasu wybuchu epidemii koronawirusa Kuo informuje, że Apple zwiększyło nakłady na badania, rozwój oraz produkcję 5 nm układów. Procesory w tej technologi mają pojawić się w pierwszych Mac'ach z ARM.

Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku Apple porzuci 7 nm proces technologiczny na rzecz nowszego i jeszcze bardziej wydajniejszego 5 nm procesu technologicznego. Wcześniej pisaliśmy już o tym, że iPhone 2021 otrzyma 5 nm procesor Apple A oraz modem Snapdragon X60.

Źródło: 9to5mac.com