Apple - użytkownicy celem ataku phishingowego

Firma Intego zajmująca się bezpieczeństwem komputerów z systemem Mac OS poinformowała, że użytkownicy komputerów osobistych Apple stali się celem ataku phishingowego. Oszuści wyłudzali od nich hasła, loginy oraz dane kart kredytowych.

Apple jako przynęta
Użytkownicy Maków otrzymali w święta maile, które wyglądały jak wiadomości przesyłane przez Apple. W nich znajdował się link kierujący na fałszywą stronę firmy i proszący o zaktualizowanie danych dotyczących płatności. Użytkownicy byli proszeni o podanie haseł, loginów Apple ID oraz danych kart kredytowych.

Wszystkie etapy oszustwa były wykonane starannie i wiele osób mogło się nabrać. Firma Intego wskazuje jednak, że po najechaniu myszką na link pojawia się pole prezentujące adres strony, na którą mamy być skierowani. To ułatwia ustalenie, czy dana witryna jest fałszywa, czy prawdziwa.

Zobacz również:

  • Inteligentny phishing grozi także Tobie. Oto, co musisz o nim wiedzieć
  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka? [Aktualizacja 05.12.2021]
  • System Windows 11 - wszystko co musisz o nim wiedzieć [Aktualizacja]

Lepiej jednak w ogóle nie klikać na podejrzane linki. Jeśli w mailu jesteśmy proszeni o wejście na jakość stronę w celu wykonania pewnych działań, to znacznie bezpieczniej będzie dotrzeć tam samodzielnie bez używania linków dostarczonych w wiadomości.

Należy również pamiętać, że żadna prawdziwa strona nie powinna prosić nas o podanie osobistych informacji dotyczących kart kredytowych, jeśli nie stosuje bezpiecznego połączenia (adres URL zaczynający się od https: zamiast http:). Nowoczesne przeglądarki posiadają systemy sprawdzające zabezpieczenia i wiarygodność stron, ale i one nie są doskonałe, więc zawsze należy kierować się rozsądkiem.