Apple vs Amazon - druga runda walki o Appstore

Amazon po raz kolejny został oskarżony o bezprawne zastosowanie nazwy Appstore i wprowadzanie klientów w błąd. W ten sposób Apple kontynuuje politykę domagania się swoich praw na drodze sądowej i pozywanie wszystkich, którzy według niego naruszyli jego prawa.

Apple vs Amazon

Już w marcu, gdy Amazon otworzył Appstore, Apple pozwało tę firmę twierdząc, że nazwa jej sklepu z aplikacjami dla systemu Android jest niezgodna z prawem i wprowadza klientów w błąd. Sklep z oprogramowaniem dla systemu iOS nazywa się bowiem App Store, a nazwy APPSTORE i APP STORE są zarejestrowane jako znaki towarowe Apple. Dotyczy to jednak tylko rynku europejskiego.

Znaki towarowe, o których wspomniano powyżej nie obowiązują w USA (tylko tam działa Amazon Appstore) i sąd nie przychylił się do żądania Apple, które życzyło sobie wydania wstępnego zakazu stosowania tej nazwy przez Amazon. W maju natomiast do walki o nazwę Appstore przyłączyły się jeszcze Microsoft i Nokia, które uważają, że app store (sklep z aplikacjami) to określenie pospolite, takie jak np. toy store (sklep z zabawkami).

Zobacz również:

Przyczyna kolejnego pozwu

Początkowo nazwa Amazon Appstore pojawiała się wszędzie z wraz ze słowami for Android (dla Androida). Przy reklamowaniu swojego tabletu Kindle Fire, Amazon postanowił jednak z rezygnować z tego zwrotu i pozostawić samo Amazon Appstore. Apple twierdzi, że celem takiego działania jest chęć wprowadzenia klientów w błąd.

Amazon reklamując swoje urządzenia informował o tym, że ma ono możliwość łączenia się z serwisem do pobierania mobilnego oprogramowania, czyli z Appstore i nie wspomniał tam, że mowa o aplikacjach dla Androida. Apple uważa, że niektórzy klienci mogą pomyśleć, że chodzi o sklep z aplikacjami dla systemu iOS. Firma domaga się więc zakazu stosowania tej nazwy przez Amazon.

Zły wpływ na reputację firmy

Apple twierdzi, że klienci wprowadzeni w błąd marketingiem firmy Amazon mogą uwierzyć, że jej sklep z aplikacjami to Apple App Store, a w ten sposób stracą zaufanie do produktów z jabłkiem w logo, bo sklep z aplikacjami Amazon nie oferuje równie wysokiej jakości.

W związku z wyżej wymienionymi powodami, Apple domaga się zakazu używania nazwy Appstore przez Amazon dla sklepu sprzedającego androidowe aplikacje, a także uznania, że wszelkie zyski tej firmy uzyskane w Appstore były osiągnięte wbrew prawu.