Apple w liczbach - niektóre są naprawdę duże

Tim Cook, szef Apple, zaprezentował dane dotyczące prowadzonej przez siebie firmy. W niektórych sektorach może ona naprawdę zaimponować konkurencji.

Aktualnie na świecie działają 453 oficjalne sklepy Apple, a sześć najnowszych otwarto ostatnio w Chinach (już po tym, kiedy władze Chin uznały firmę za niegodną zaufania). Tylko w ostatnim kwartale 2014 roku na całym świecie przybytki Apple odwiedziło ponad 120 milionów klientów. Autorski system płatności - Apple Pay - jest dostępny nie tylko w tych placówkach, ale również w 700 tysiącach miejsc na całym świecie, zaś firma współpracuje już z 2,5 tysiącami banków. To kolosalny wzrost, zważywszy na fakt, że w momencie debiutu tylko sześć banków zdecydowało się na współpracę w obsłudze tych transakcji.

Apple w liczbach - niektóre są naprawdę duże

Nowy MacBook (foto: oficjalna strona Apple)

Tim Cook podał także ciekawe dane dotyczące tego, co stanowi siłę Apple, czyli sprzętu. Od momentu premiery w 2007 rozeszło się 25 milionów Apple TV. W tym samym roku debiutował pierwszy iPhone i do dziś sprzedało się 700 milionów urządzeń z rozpoczętej przez niego serii. Każdy kolejny model "z rodziny" cieszy się większą popularnością niż poprzednik, co świadczy o dobrej strategii rozwoju, jaką przyjęto w Cupertino. Tymczasem iPad nie idzie tropem smartfonów i jego sprzedaż jest nieco mniejsza niż oczekiwania. Tu, niestety, nie padły żadne konkretne liczby. Cook podał także, że w samym 2014 sprzedało się na świecie 5,52 miliona Mac-ów, co jest wynikiem nieco większym niż zakładana sprzedaż. W sumie na sprzedaży komputerów Apple zanotowało 6,94 dolarów miliarda zysku. Pozostaje tylko pytanie, czy Apple Watch okaże się sukcesem na miarę iPhone?

Zobacz również:

  • Szukasz prezentu dla dziecka na każdą okazję? Oto najlepsze pomysły dla małych i dużych
  • Apple straciło ważne ogniwo. iPhone już nigdy może nie być taki sam