Apple w świecie DVD

Firma Apple przedstawiła aplikacje iDVD i DVD Studio Pro, które pozwalają w prosty sposób tworzyć płyty DVD współpracujące z wszystkimi standardowymi odtwarzaczami cyfrowych filmów.

Obserwując rosnącą popularność technologii DVD (w samych Stanach Zjednoczonych działa ponad 10 mln odtwarzaczy DVD), firma Apple postanowiła zaoferować użytkownikom Macitoshy proste oprogramowanie do tworzenia własnych krążków DVD.

Program iDVD jest domyślnie instalowany w komputerach Power Mac G4 zaopatrzonych w SuperDrive, kombinację napędów CD-RW/DVD-R, która zapewnia odczyt i zapis zarówno płyt CD, jak i DVD. iDVD pozwala na wygodną konwersję plików iMovies, QuickTime i statycznych obrazów do formatu DVD, a zapisane w ten sposób płyty mogą być odtwarzane we wszystkich popularnych odtwarzaczach DVD.

DVD Studio Pro to z kolei aplikacja oferujące opcje kodowania DVD, narzędzia autorskie i funkcje zapisu na profesjonalnym poziomie, która stanowi 'wyśmienity' dodatek do aplikacji Apple Final Cut Pro, przeznaczonej do edycji, kompozycji i stosowania efektów specjalnych w filmach wideo. DVD Studio Pro pozwala na kodowanie plików wideo, przeprowadzanie złożonych operacji edycyjnych, przeglądanie efektów w czasie rzeczywistym i opcje 'wypalania' płyt DVD za pomocą Power Mac G4 SuperDrive.

Edycja wideo oferuje maksymalnie 99 ścieżek i wielokrotne ścieżki językowe oraz możliwość wprowadzania pokazów slajdów oraz ruchomych albo statycznych menu pochodzących z Photoshopa czy klipów wideo wraz z linkami do odpowiednich stron WWW.

Program DVD Studio Pro kosztuje 999 USD i jest dostępny od zaraz, a jego minimalne wymagania sprzętowe to Power Mac G4 z kartą AGP i napędem DVD-R, DVD-RAM albo DVD-ROM, system Mac OS 9.0.4 lub 9.1, QuickTime 4.1, 128MB RAM (192MB rekomendowane) i 12GB wolnego miejsca na dysku.

www.apple.com


Zobacz również