Apple wprowadza iTunes 10.5.1 z usługa Match

Nowa wersja oprogramowania firmy Apple oferuje usługę iTunes Match, która za 25 dolarów rocznie pozwala na przechowywanie w chmurze utworów niezakupionych w iTunes oraz ich strumieniowe odtwarzanie na dowolnym urządzeniu z aplikacją iTunes. Niestety usługa jest dostępna tylko dla mieszkańców USA.

iTunes Match

iTunes Match pozwala na wgranie do chmury iCloud utworów z płyt CD lub zakupionych w inny sposób poza iTunes. Sklep z muzyką Apple zawiera 20 mln utworów, które już znajdują się w iCloud. Dzięki temu większość piosenek użytkownika może już być w chmurze i nie wymagać ponownego wgrywania. Wszystkie takie utwory mogą być odtwarzane w jakości 256 Kbps - nawet jeśli nie dysponowały nią wersje użytkownika.

Utwory zindeksowane w usłudze iTunes Match umieszczane są w chmurze iCloud i mogą być odsłuchiwane na wszystkich urządzeniach mobilnych Apple oraz na komputerach wyposażonych w oprogramowanie iTunes. Można słuchać ich w technologii strumieniowej, pobierać konkretny utwór lub całą listę.

Niestety, tak samo jak Amazon Cloud Player, iTunes Match jest dostępny tylko dla mieszkańców USA. Nie wiadomo także nic na temat możliwości pojawienia się tej usługi w innych krajach.

Konkurencją dla sklepu iTunes i funkcji Match może być Google Music Sotre, który już wkrótce ma rozpocząć swoją działalność. Niestety, w wersji beta, usługa Google Music, pozwalająca na przechowywanie muzyki w chmurze, działa tylko w USA. Zobaczymy, czy pozostanie tak również po otworzeniu sklepu z muzyką.