Apple wprowadza nowe usługi do Polski

Ta informacja z pewnością ucieszy użytkowników sprzętu od Apple - iTunes in the Cloud i iTunes Match są już dostępne w naszym kraju.

iTunes in the Cloud to usługa umożliwiającą automatyczną synchronizację muzyki zakupionej w serwisie iTunes. Gdy użytkownik dokona zakupu muzyki na jednym urządzeniu, zostanie ona także pobrana na pozostały sprzęt z logiem jabłuszka. Taka synchronizacja jest już dostępna od dłuższego czasu w wypadku aplikacji i eBooków. Do tej pory posiadacze iPhone'ów, iPadów i iPodów mogli przenosić utwory pomiędzy swoimi sprzętami tylko za pośrednictwem komputera i programu iTunes.

Apple

Apple

iTunes Match z kolei pozwala na przerzucenie wszystkich utworów użytkownika do chmury i korzystanie z nich na każdym urządzeniu Apple oraz na komputerze. Tę usługę spośród innych wyróżnia fakt, iż Apple zastrzega sobie prawo do tego, by pobierać niektóre utwory w celu ich identyfikacji. Co więcej, jeśli piosenki są słabej jakości (przepływność danych mniejsza niż 265 kbps) to zostaną one zastąpione plikami o lepszej jakości. Warto zaznaczyć jednak, że proces ten dotyczy jedynie utworów pozyskanych zgodnie z prawem. W Warunkach Korzystania z usługi iTunes możemy przeczytać:

"Użytkownik niniejszym zobowiązuje się korzystać z iTunes Match tylko w odniesieniu do treści pozyskanych zgodnie z prawem. Wszystkie przypadki korzystania z treści niezgodnych z prawem naruszają prawa innych osób i mogą narazić użytkownika na przewidziane prawem cywilnym i karnym kary za naruszenie praw autorskich, w tym ewentualne odszkodowanie pieniężne."

iTunes Match w naszym kraju kosztuje 25 euro rocznie (w USA - 25 dolarów) i umożliwia załadowanie do 25 tysięcy utworów i synchronizację między maksymalnie dziesięcioma urządzeniami Apple. Jeśli użytkownik nie zdecyduje się przedłużyć subskrypcji po roku, to straci dostęp do swojej muzyki w chmurze - można jednak wcześnie zgrać ją na dysk twardy komputera.