Apple współpracuje z BWM w celu implementacji CarKey

Kod źródłowy iOS 14 ujawnia, że Apple pracuje z Bawarczykami w celu implementacji wirtualnego kluczyka.

W lutym 2020 roku informowaliśmy, że Apple pracuje nad nową funkcją CarKey, która ma zastąpić fizyczne kluczyki do samochodu iPhone'm lub Apple Watch'em z obsługą NFC. Nowa technologia pozwalająca zdalnie otworzyć samochód została po raz pierwszy odkryta w kodzie źródłowym systemu iOS 13.4. Oprogramowanie to zostanie udostępnione użytkownikom jeszcze w tym tygodniu.

Apple współpracuje z BWM w celu implementacji CarKey

Źródło: bmw.com

Portal 9to5Mac dotarł również do fragmentów kodu źródłowego kolejnego dużego wydania systemu iOS. Wynika z nich, że Apple cały czas pracuje nad funkcją CarKey. Nawiązano także współpracę z firmą BMW. Być może samochody z Bawarii jako pierwsze zaoferują możliwość otwarcia auta przy wykorzystaniu iPhone'a. BMW już w chwili obecnej posiada własny inteligentny kluczyk oraz pracuje nad systemem otwarcia auta za pomocą smartfona. Prace nad podobnymi rozwiązaniami trwają także w Stuttgarcie (Mercedes-Benz).

Zobacz również:

  • Gdzie kupić nowego iPhone 13? Sprawdzamy oferty popularnych sklepów [AKTUALIZACJA 27.09.2021]
  • BMW wchodzi na rynek gamingowy? Firma pokazała fotel dla graczy

Redaktorzy 9to5Mac zwrócili się do BMW z prośbą o potwierdzenie informacji. Rzecznik prasowy BMW nie odpowiedział wprost, że trwają prace nad CarKey, ale nie zdementował plotek.

Ostatni komunikat dotyczący otwierania samochodów przy wykorzystaniu smartfona i wirtualnego kluczyka BMW upubliczniło w grudniu 2019 roku.

BMW jest jednym z producentów zaangażowanych w Car Connectivity Consortium. Konsorcjum to odpowiedzialne jest między innymi za standaryzacje wirtualnych kluczyków. Do CCC przynależy również Apple. Car Connectivity Consortium zaprezentowało ostatnio standard Digital Key 2.0, który opiera się na wykorzystaniu komunikacji bliskiego zasięgu (NFC).

Możliwe, że Apple do implementacji CarKey wykorzysta swój chip Ultra-Wideband, który znajduje się w najnowszych modelach iPhone'a. Pozwala on na lokalne śledzenie urządzeń. BMW opisało w swoich dokumentach przydatność takiego rozwiązania w kontekście wirtualnego kluczyka.

Fakt, że Apple współpracuje właśnie z BMW nie powinien dziwić. To właśnie ta marka po raz pierwszy wprowadziła bezprzewodowe CarPlay.

Sprawdź, ile kosztuje iPhone 11.

Źródło: 9to5mac.com