Apple wycofuje ze sprzedaży 12 calowego MacBook'a

Przy okazji aktualizacji MacBook'a Pro oraz Air z oferty znika 12 calowy MacBook z ekranem Retina.

Apple oficjalnie wycofuje ze sprzedaży 12 calowego MacBook'a. Konstrukcja ta została wprowadzona po raz pierwszy w 2015 roku i był to kolejny komputer z Cupertino, który wyprzedzał swoją epokę. Niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu, ponieważ urządzenie to miało problemy z wydajnością oraz klawiaturą. Pierwsza generacja laptopa zaprezentowała nowy język stylistyczny Apple. Z pewnością nie był to komputer przenośny dla wszystkich. Dwunastocalowy MacBook w podstawowej konfiguracji z procesorem Intel Core M 1,1 GHz, 256 GB nośnikiem SSD oraz 8 GB pamięci RAM kosztował 6299 zł. Laptop wyposażony był w zaledwie jedno złącze USB Typu C, które służyło zarówno do ładowania, jak i przesyłania danych oraz podłączania akcesoriów. W przeciwieństwie do nowszych modeli port ten nie był zintegrowany z Thunderbolt 3. Nie zabrakło również nowej klawiatury motylkowej.

Apple wycofuje ze sprzedaży 12 calowego MacBook'a

Źródło: macworld

MacBook z ekranem Retina z pewnością nie był laptopem dla wszystkich. Mało tego był to komputer dedykowany do bardzo wąskiego grona odbiorców. Za sprawą ceny, która wynosiła 6299 zł zdecydowanie rozsądniejszym wyborem był podstawowy model MacBook'a Pro lub MacBook Air. Z drugiej strony nowa konstrukcja za sprawą bardzo niewielkiej wagi i niezbyt wydajnego pasywnie chłodzonego procesora była idealna dla podróżników oraz pisarzy. Z pewnością nie był to komputer dla montażystów wideo i osób zajmujących się obróbką zdjęć. Ze względu na 12 calowy wyświetlacz oraz zaledwie jeden port USB MacBook nadawał się do użytku jedynie jako dodatkowy komputer.

Zobacz również:

  • MacBook Air 2021 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [28.07.2021]
  • Nowy iPad mini bez ramek i Touch ID w drugiej połowie roku
  • Apple przegrało! Nowy Mac Pro nadal z procesorem Intela!
Apple wycofuje ze sprzedaży 12 calowego MacBook'a

Źródło: macworld

MacBook w ofercie Apple zastąpił 11 calowy model Air'a. Przez pewien okres czasu firma sprzedawała równolegle oba model, które poza niewielkimi wymiarami znacznie się od siebie różniły. Klasyczny MacBook Air 11 posiadał dwa porty USB 3.0, MagSafe 2, Thunderbolt 2 (Mini DisplayPort) oraz gniazdo słuchawkowe Jack. W środku umieszczono ekran o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości 1366 na 768 pikseli, dwurdzeniowy procesor Intel Core i5, 4 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 128 GB nośnik SSD. Nowy model posiadał słabszy procesor, ale w standardzie oferował gładzik Force Touch, 8 GB pamięci operacyjnej i dwukrotnie większy dysk SSD. W gratisie dostawaliśmy niezbyt lubianą klawiaturę motylkową oraz ekran typu Retina.

Apple wycofuje ze sprzedaży 12 calowego MacBook'a

Źródło: macworld

Obecnie MacBook Retina został wycofany ze sprzedaży. Najnowszy model, jaki możesz zakupić jeszcze u resellerów to wersja z 2017 roku. W swojej krótkiej czteroletniej obecności na rynku konstrukcja ta doczekała się dwóch aktualizacji - w 2016 i 2017 roku.