Apple wydało Mac OS X 10.5.4

Najnowsza aktualizacja systemu operacyjnego z logiem jabłka wnosi usprawnienia w funkcjonowaniu takich komponentów Leoparda jak iCal, AirPort, przeglądarka Safari, funkcja Spaces oraz Expose.

W AirPort usunięto problemy z działaniem w sieciach bezprzewodowych w paśmie 5 GHz, w Safari poprawiono wydajność aplikacji w czasie ładowania bezpiecznych stron internetowych, wprowadzono drobne modyfikacje interfejsu iCal. Usunięto też błąd polegający na tym, że użytkownik traci dokumenty pakietu Adobe Creative Suite 3 przy próbie ich zapisu na dysku sieciowym.

Aktualizacja nie uwzględniła jednak być może najważniejszej kwestii, jaką jest luka w Apple Remote Desktop wykryta kilka tygodni temu (narzędzie ARDAgent uruchamia Applescript z uprawnieniami systemowymi, co stwarza ryzyko zainfekowania komputera rootkitem lub trojanem). Fakt ten można tłumaczyć tym, że prace nad niniejszą aktualizacją trwały już od jakiegoś czasu (rozpoczęto je przed wykryciem dziury), wobec czego uwzględnienie stosownej łatki w tym wydaniu prawdopodobnie opóźniłoby premierę aktualizacji. Nie wiadomo, jak z problemem zamierza poradzić sobie Apple, jednak wiele wskazuje na to, że firma przygotuje po prostu samodzielny patch, łatający wspomnianią lukę.

Aktualizacja "waży" 88 MB (pakiet zbiorczy ma pojemność 561 MB).

Poprzednia aktualizacja Mac OS X 10.5 ukazała się w maju br.

Więcej informacji: Apple