Apple wyprzedza Samsunga i przejmuje koronę najczęściej wybieranych smartfonów

Opublikowano dane, które podają, że firma Apple odzyskała pozycję stając się liderem wśród sprzedawców smartfonów na całym świecie.

fot. Daniel Olszewski/PCWorld

Na portalu Canalys opublikowano raport, w którym przedstawiono listę sprzedawców najczęściej wybieranych wśród konsumentów w ostatnim kwartale 2021 roku. Według niego firma Apple zdołała zając pierwsze miejsce, gdyż odpowiadała ona za 22% światowych dostaw smartfonów. Na drugim miejscu znajduje się Samsung z 20%, a na trzecim Xiaomi z 12%. W następnej kolejności pojawia się firma OPPO z 9% oraz vivo z 8%.

Apple powraca na szczyt rynku smartfonów po trzech kwartałach, napędzany znakomitymi wynikami iPhone'a 13, [...] Apple zaobserwowało bezprecedensową wydajność iPhone'a w Chinach kontynentalnych, przy agresywnych cenach na swoje flagowe urządzenia [...]. Łańcuch dostaw Apple zaczyna się odradzać, ale w IV kwartale nadal był zmuszony ograniczyć produkcję z powodu niedoborów kluczowych komponentów i nie był w stanie wyprodukować wystarczającej liczby iPhone'ów, aby zaspokoić popyt. Na rynkach priorytetowych firma utrzymywała odpowiednie terminy dostaw, ale na niektórych rynkach jej klienci musieli czekać, aby dostać w swoje ręce najnowsze iPhone’y - powiedział Sanyam Churasia, analityk Canalys.

worldwide-smartfona-shipments-and-growth

fot. Canalys

Porównując dane z IV kwartałem 2020 można zauważyć, że największy wzrost dotyczy firmy Samsung. Ogólny rynek smartfonów w tym czasie wzrósł o jeden procent na całym świecie, co najprawdopodobniej jest skutkiem licznych problemów z łańcuchem dostaw oraz niedoborem komponentów.

Zobacz również:

  • Aplikacje i gry na iOS za darmo! Sprawdź najlepsze promocje i przeceny [25.05.2022]
  • Smartfony z elastycznym ekranem. Co czeka nas w 2022 roku? [25.05.2022]