Apple wysoko w TOP500

Według najnowszego rankingu pięciuset najpotężniejszych superkomputerów, klaster złożony z 1100 komputerów Apple Power Mac G5 zajmuje trzecie miejsce z wynikiem 10,3 teraflopów. Stawce po raz czwarty przewodzi Earth Simulator (NEC) pracujący z wydajnością 35,9 teraflopów. Drugi jest ASCI-Q (Hewlett-Packard) - 13,9 teraflopów.

Na węzeł superkomputera Apple zwanego "Big Macem" składa się podwójny procesor 2.0 Ghz PowerPC 970. Komunikację zapewnia technologia InfiniBand oraz przełączniki Gigabit Ethernet. Komputer pracuje w Virginia State University.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy do czołowej dziesiątki dostały się trzy inne maszyny. Czwarty w najnowszej klasyfikacji jest klaster opracowany przez Della - 9,8 teraflopów. Na piątym miejscu znalazł się pracujący z prędkością 8,6 teraflopów - komputer MPP2.

Ostatnią "nowością" pierwszej dziesiątki jest sklasyfikowany na 6. miejscu Lightning - najszybszy spośród superkomputerów pracujących na procesorach Opteron firmy AMD. Jego moc obliczeniowa równa jest 8,1 teraflopom.

Na 73. pozycji znalazł się pierwszy moduł superkomputera Blue Gene L budowanego przez inżynierów IBM-a. Szczytowa moc obliczeniowa prototypu wynosi 2 teraflopy, rozmiarami przypomina zaś 30-calowy telewizor. Jest on częścią projektu, którego celem jest stworzenie w 2005 r. systemu o mocy 360 teraflopów.

Celem inżynierów Big Blue jest pierwsze miejsce w rankingu TOP 500. Rząd amerykański, zaniepokojony "dominacją" Japończyków, uruchomił nawet specjalny program, który wspomoże finansowo budowę następnych superkomputerów.

Polski superkomputer Holk pracujący w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) został sklasyfikowany na 231. miejscu (moc obliczeniowa 1,3 Tflopa).

Lista TOP 500 jest uaktualniana dwa razy w roku. Inżynierowie zgłaszają kandydatury swoich maszyn, które następnie są testowane benchmarkiem o nazwie Linpack. Miejsce w rankingu zależy od szybkości przeprowadzanej przez superkomputer operacji zmiennoprzecinkowych mierzonych w teraflopach (bilion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Przekroczenie bariery 1 petaflopa (tysiąca teraflopów) łącznej mocy obliczeniowej superkomputerów z TOP 500 planowane jest na rok 2005.

Więcej informacji: http://www.top500.org


Zobacz również