Apple wzmocni się na rynku e-booków

Firma z Cupertino nabyła właśnie BookLamp, serwis, którego działanie polega na generowaniu rekomendacji e-booków dla użytkownika. Chce mieć tak samo jak Amazon?

Amazon posiada własny silnik, który rekomenduje produkty w każdej kategorii. BookLamp poświęcony jest wyłącznie książkom elektronicznym, a rekomendacje ustalane są na podstawie języka użytkownika oraz analizie e-booków czytanych przez niego wcześniej. Ile kosztuje taka usługa? Choć nie ma podanej oficjalnej ceny transakcji pomiędzy dwoma firmami, przecieki mówią o kwocie zakupu przez Apple - waha się ona pomiędzy 10 a 15 milionów dolarów (30-45 milionów złotych).

Jak skomentowało nabycie BookLamp samo Apple: "nasza firma kupuje od czasu do czasu mniejsze firmy, jednak nie dyskutujemy o naszych planach". Eksperci twierdzą, że zakup BookLamp pomoże firmie z Cupertino w lepszym sprzedawaniu e-booków, które wg niej jest jak na razie mało dochodowe. Warto dodać, że usługa ta powstała ze zbiórki pieniędzy, a koszt jej rozruchu wyniósł 900 tysięcy dolarów. Sprzedaż nastąpiła za dziesięciokrotnie większa kwotę, więc czterej założyciele firmy mają co świętować.