Apple zabrania opowiadać o łamaniu zabezpieczeń

Od momentu przejścia Apple z platformy PowerPC na procesory Intela, serwis OSx86 pojawia się dość często w artykułach. Nic dziwnego: na jego łamach poinformowano nie tylko o zamontowanym w testowej maszynie Apple chipie TPM, ale także o możliwości uruchomienia systemu OS X na komputerach PC.

Wspominaliśmy niedawno, że oprogramowanie Rosetta w trakcie pracy sprawdza dane zgromadzone w układzie Trusted Platform Module (patrz artykuł "Apple blokuje oprogramowanie"). Doniósł o tym serwis OSx86. Jednak miłośnicy aplikacji spod znaku nadgryzionego jabłka postanowili się nie poddawać i już po kilku tygodniach udało się uruchomić OS X na typowym komputerze PC.

Okazało się jednak, że Apple nie pozwala na bezkarne rozpowszechnianie wieści dotyczących uruchamiania OS X na komputerach zgodnych z i386. O ile serwis OSx86 publikujący te informacje pozostał nienaruszony, o tyle publikacja plików wideo na witrynie MacBidoille spotkała się z natychmiastową reakcją Apple.

Filmy prezentowały w działaniu OS X na typowym komputerze PC. Właściciele witryny otrzymali od Apple ostrzeżenie, że ich pokazywanie jest działaniem nielegalnym. Zastosowali się do zawartych w nim próśb, postanowili jednak sprawę ujawnić, gdyż e-mail był, jak mówią, bardzo napastliwy i agresywny.

Zdaniem komentatorów Apple działa słusznie (broni bowiem swojej własności intelektualnej), ale postępując w ten sposób firma z Cupertino nigdy nie osiągnie popularności choćby zbliżonej poziomem do popularności komputerów PC...

Więcej informacji (po francusku): witryna MacBidoille