Apple zaleca stosowanie antywirusa dla Mac OS X

W informacji, jaka pojawiła się na stronach pomocy technicznej Apple można wywnioskować, że firma zaleca użytkownikom swoich komputerów instalację oprogramowania antywirusowego. Ma to zapewnić im większe bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci WWW.

Decyzja spółki z Cupertino podyktowana jest coraz większą liczbą niebezpiecznych stron, które mogą stanowić zagrożenie również dla użytkowników systemu Mac OS X. Na stronie pomocy technicznej firmy proponowane są trzy programy antywirusowe: McAfee Virus Scan, Symantec Norton Anti-Virus 11 oraz Intego VirusBarrier X5. Co więcej, producent zaleca zainstalowanie co najmniej jednego z wymienonych produktów - obecność w systemie więcej niż jednej z proponowanych aplikacji ma zmniejszyć ryzyko infekcji komputera złośliwym kodem.

Dotychczas na komputery z logo jabłka powstało niewiele wirusów. Większość z nich stanowiły wersje demonstracyjne, a zaledwie kilka mogło wyrządzić realną szkodę użytkownikom Maków. Od pewnego czasu twórcy wirusów stosują inną taktykę rozprzestrzeniania swoich "dzieł": zamiast rozsyłać je pocztą elektroniczną osadzają je na stronach WWW - w ten sposób zagrożona jest każda osoba która odwiedzi taką witrynę. Uległ też sposób działania niebezpiecznych aplikacji: zamiast instalować się na dysku komputera i utrudniać pracę, złośliwe oprogramowanie stara się wykraść z komputera poufne dane.

Do tej pory złośliwe oprogramowanie było tworzone w głównej mierze dla systemów Windows - z racji ich popularności. Liczba użytkowników systemów Microsoftu jest po prostu znacznie większa niż osób korzystających z systemów alternatywnych.

Więcej informacji: strona pomocy technicznej Apple