Apple zapłaci nawet 500 milionów dolarów za celowe spowolnienia iPhone'ów

Apple celowo spowalniało iPhone'y. Teraz zapłaci za to spore odszkodowanie.

Smartfony Apple znane są z tego, że nawet wiele lat po ich premierze nadal dostają najnowsze wersje systemu operacyjnego iOS. Dzięki temu iPhone może być wymieniany przez swoich użytkowników rzadziej, niż urządzenia pracujące pod kontrolą Androida. Niestety Apple podobnie, jak inni producenci sprzętu elektronicznego postanowiło w pewnym momencie zachęcić użytkowników do szybszej wymiany swoich urządzeń na nowsze modele. W oprogramowaniu iOS pojawiła się funkcja, która zmniejszała taktowanie procesora, a w konsekwencji obniżała wydajność całego urządzenia.

Apple zapłaci nawet 500 milionów dolarów za celowe spowolnienia iPhone'ów

Źródło: macworld.com

Apple po wykryciu sprawy informowało, że stosowna "funkcja" została zaimplementowana w obawie o użytkowników. Aktywuje się ona bowiem, kiedy bateria smartfona jest już lekko zużyta. Całość ma zapobiegać nagłemu wyłączaniu się smartfona.

Zobacz również:

Gigant z Cupertino został oskarżony o zwalnianie starszych modeli iPhone'a już w 2018 roku. Teraz firma zapłaci za swoje działania. Według raportu Retures'a Apple zgodziło się na wypłatę do 500 milionów dolarów odszkodowania, co ma się przełożyć na 25 dolarów za każdego iPhone'a, który został sztucznie spowolniony.

Pozew został złożony w Stanach Zjednoczonych i dotyczy użytkowników następujących modeli iPhone'a:

  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone SE

Mimo, że nowsze modele iPhone'a również posiadają już aktywną opcję spowalniającą system nie zostały one uwzględnione w pozwie z 2017 roku.

Apple przez cały czas tłumaczy, że faktycznie w systemie iOS wprowadzono opcję, która spowalniała smartfony, ale zostało to zrobione w obawie o użytkowników smartfonów ze zużytymi akumulatorami.

Funkcja pojawiła się wraz z aktualizacją do systemu iOS w wersji 10.2.1, ale Apple nie poinformowało o obecności nowego rozwiązania.

W wyniku afery, która rozpętała się po odkryciu, że starsze modele iPhone'a ze zużytymi bateriami spowalniają Apple przez długi czas umożliwiało wymianę baterii za 99 zł.

Źródło: digitaltrends.com