Apple zaprezentuje nowego Mac'a z 12 rdzeniowym procesorem ARM

Po wielu latach plotek w przyszłym roku na rynku pojawi się nowy Mac z autorskim procesorem w architekturze ARM.

Od premiery MacBook'a w 2015 roku w sieci co jakiś czas pojawiają się plotki wskazujące na fakt, że Apple pracuje nad komputerem wyposażonym w autorski układ ARM podobny do procesorów Apple A stosowanych z powodzeniem w urządzeniach mobilnych.

Apple zaprezentuje nowego Mac'a z 12 rdzeniowym procesorem ARM

Źródło: apple.com

Najnowszy raport Bloomberga donosi, że w przyszłym roku Apple faktycznie zaprezentuje pierwszy komputer Mac oparty na niestandardowym procesorze ARM. Tym samym gigant z Cupertino ponownie pójdzie własną drogą i porzuci architekturę x86. Przypominamy, że do 2005 roku Apple stosowało z powodzeniem własne procesory PowerPC produkowane przez Motorolę.

Zobacz również:

Raport Bloomberga potwierdza informacje przekazane wcześniej między innymi przez Ming Chi-Kuo. Apple pracuje rzekomo nad nowym procesorem wykonanym w 5 nm procesie technologicznym. Układ będzie miał 12 rdzeni i korzystać będzie z technologi big.LITTLE. Oznacza to, że na pokładzie znajdziemy 8 wydajnych rdzeni oraz 4 rdzenie o wysokiej wydajności energetycznej.

Oczekuje się, że nowy układ Apple konstrukcyjnie podobny będzie to procesora mobilnego Apple A13, który w chwili obecnej jest najszybszym układem mobilnym na świecie. Bloomberg donosi, że 12 rdzeniowy procesor Apple do komputerów Mac będzie znacznie wydajniejszy od układu Apple A13 z iPhone'a 11.

W chwili obecnej Apple korzysta z 2, 4 oraz 6 rdzeniowych układów Intel'a. Nie wiemy dokładnie, jakie rdzenie zostaną wykorzystane, ale ich zwiększona ilośc powinna pozytywnie wpłynąć na wydajność nadchodzących Mac'ów. Według Bloomberga Mac z procesorem ARM będzie znacznie wydajniejszy od odpowiedników z układami Intel. Skonstruowany przez Apple procesor sprawi, że oprogramowanie będzie jeszcze lepiej zoptymalizowane. Efekty takiego działania widać w urządzeniach mobilnych od Apple, które na papierze są znacznie gorsze od swoich odpowiedników z Androidem.

Bloomberg donosi, że Apple projektuje całą rodzinę układów ARM. Pierwszy procesor ma zostać wykorzystany w reaktywowanym 12 calowym MacBook'u z wyświetlaczem Retina. Z czasem procesory ARM trafią do każdego komputera Mac. Po kilku latach firma przestanie wspierać architekturę x86 w systemie macOS.

Sprawdź, ile kosztuje najnowszy MacBook Air.

Źródło: 9to5mac.com