Apple zmienia kontrowersyjne warunki użytkowania iBooks Author

Warunki korzystania z programu iBooks Author były ostro krytykowane przez autorów książek i wydawców. Wymagały one, by każda książka przygotowana przy użyciu oprogramowania Apple była rozprowadzana za pośrednictwem sklepu tej firmy. Teraz zapis ten został zmieniony.

iBooks Author

Uważam, że ta klauzula jest nie do zaakceptowania i śmieszna - oświadczyła autorka Liz Castro na swoim blogu. Napisała ona, że chce mieć możliwość sprzedawania swoich książek w dowolny sposób. Teraz będzie to możliwe, chyba że korzystając z programu iBooks Author skorzysta ona z formatu .ibooks. Ten będzie można rozprowadzać tylko w iTunes (iBookstore).

Oznacza to, że jeśli autorzy książek nie zdecydują się na format Apple, który można otworzyć tylko w aplikacji iBooks 2.0, to mogą oni sprzedawać swoją twórczość również w innych miejscach.

Szybka reakcja Apple wskazuje na to, że ograniczenie wolności autorów nie było celem tej firmy. Chciała ona raczej zabezpieczyć swój format .ibooks i zapewnić, że będzie używany tylko w aplikacji iBooks, która umożliwia kupowanie i czytanie książek ze sklepu Apple. Dlaczego? Bo ma nad nim kontrolę i każda książka tam umieszczana będzie musiała spełniać pewne standardy.

Innymi słowy, Apple chce kontrolować jakość wykonania e-booków, by zapewnić użytkowników, że treści wykonane za pomocą iBooks Author są na wysokim poziomie.