Apple znów oskarżone? O co chodzi tym razem?

Gigant z Cupertino znów podpadł Komisji Europejskiej.

Wydaje nam się, że większość wiadomości poświęconych amerykańskiemu gigantowi w ostatnim czasie dotyczy niekończących się sporów, procesów sądowych, kar i pozwów. Tylko w ostatnich kilku dniach Apple miało zostać oskarżone o działanie przeciw interesowi klienta w ramach usługi Apple Care oraz o pozwie, który Apple otrzymało z Brazylii. Tamtejszej organizacji zajmującej się ochroną praw konsumenta nie spodobał się brak ładowarek w pudełkach najnowszych iPhone 13 oraz brak informacji na ten temat.

Teraz giganta z Cupertino obrała za cel Komisja Europejska. Oficjalnie żaden pozew nie został jeszcze wniesiony, jednak jak podaje agencja Reuters, może to nastąpić niedługo. O co chodzi tym razem?

Zobacz również:

Osoby odpowiedzialne za zwalczania monopolowych praktyk na europejskim rynku uznały, że Apple zostanie oskarżone o stosowanie niewłaściwych praktyk, które uniemożliwiają konkurencję. Tym razem chodzi o chipy NFC, które montowane są w iPhone'ach. Śledztwo tego dotyczące zostało rozpoczęte jeszcze w ubiegłym roku. Już wtedy śledczy postawili tezę, że Apple celowo blokuje innych dostawców usług płatności bezdotykowych. Spodziewamy się, że zakończy się ono w 2022 roku i na jego podstawie zostanie wszczęte postępowanie.

Jaki może być jego rezultat? Wszystko wskazuje na to, że Apple, jeżeli przegra sądową batalię, będzie musiało otworzyć się na dodatkowych partnerów i umożliwić dostęp do swojego chipu NFC większej liczbie podmiotów.

Apple nie jest jednak jedynym gigantem na rynku technologii, który, zdaniem członków Komisji Europejskiej prowadzi niekonkurencyjne praktyki. Podobne procesy zostały w przyszłości wytoczone między innymi Google, Facebookowi, czy... także Apple.

Zobacz także: Gdzie kupić nowego iPhone 13? Sprawdzamy oferty popularnych sklepów [07.10.2021]

Źródło