Apple znowu największym dostawcą smartfonów

Analitycy ze Strategy Analytics oraz IHS iSuppli podają, że w czwartym kwartale 2011 roku Apple znalazło się na pierwszym miejscu wśród dostawców smartfonów. Jest to powrót na szczyt po tym, jak amerykańska firma straciła tę pozycję na rzecz koreańskiego Samsunga.

iPhone 4S

W czwartym kwartale Apple dostarczyło 37 mln smartfonów, co stanowi wzrost o 128 procent w stosunku do wyniku z ubiegłego roku. Samsung dostarczył 36,5 mln smartfonów i uzyskał wzrost o 241 procent. Globalne dostawy smartfonów wzrosły o 54 procent i osiągnęły rekordową liczbę 155 mln w czwartym kwartale.

W przeciągu całego roku 2011 to jednak Samsung miał większe udziały w rynku. Wynosiły one prawie 20 procent, co stanowiło około 100 milionów sprzedanych smartfonów. Apple posiadało 19 procent udziałów. Nokia nadal traci udziały na rynku smartfonów i ma ich obecnie 16 procent. Fińska firma liczy teraz na poprawę sytuacji dzięki smartfonom z Windows Phone.

Zobacz również:

Sony Ericsson w czwartym kwartale 2011 roku nie zanotował podobnie dobrych wyników jak Samsung. Dostarczył on 9 mln urządzeń, co stanowiło spadek o 20 procent w stosunku do roku ubiegłego. Jak widać sam Android na pokładzie nie daje sukcesu, a na rynku panuje coraz większa konkurencja. W tym roku markę Sony Ericsson zastąpi samo Sony.

Jeśli chodzi o Apple, to dobry wynik firmy w czwartym kwartale 2011 wynika głównie z wydania w tym okresie iPhone'a 4S, który wzbudził spore zainteresowanie i znalazł wielu nabywców, choć nie był to iPhone 5, na którego wszyscy czekali.