Apple zostanie największym dostawcą PC dzięki iPadowi

Obecnie na pierwszym miejscu znajduje się HP z 16 procentami udziałów w trzecim kwartale 2011 roku. Apple ma jednak 15 procent i powinno wyprzedzić rywala w połowie 2012 roku. Takie zmiany na rynku związane są z rosnącym zainteresowaniem tabletami PC, a zwłaszcza iPadem.

Apple
Firma Canalys podaje, że iPad ma 60 proc. udziałów w rynku tabletów, co wprowadziło radykalne zmiany w branży PC w ostatnim roku i sprawiło, że Apple zostało drugim największym dostawcą komputerów PC w trzecim kwartale 2011 roku. Firma ma tylko 1 proc. mniej udziałów w rynku od prowadzącego HP. Należy tu zauważyć, że omawiane statystyki obejmują komputery osobiste rożnych typów, a w tym tablety.

Udziały Apple wzrosły z 9 do 15 proc. w przeciągu roku. W ostatnim kwartale 2012 roku firma ta będzie walczyć z HP o pierwsze miejsce wśród dostawców PC. Tim Coulling z Canalys mówi jednak, że na to Apple będzie raczej musiało poczekać do wydania iPada 3.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka? [Aktualizacja 05.12.2021]
  • Lenovo i HP rządzą na rynku laptopów
  • Windows 11 - poznaj 5 najważniejszych funkcji dla graczy

W 2011 roku do sklepów zostanie dostarczonych 59 milionów tabletów. 22 miliony trafią tam tylko w czwartym kwartale - podaje Canalys. Rynek zdominuje iPad, ale w USA spotka się z silną konkurencją ze strony Kindle'a Fire oraz Nooka Tablet.

Canalys ocenia, że globalne dostawy komputerów PC w 2011 roku wyniosą 415 mln, czyli 15 proc. więcej niż w 2010 roku. Jest to związane głównie z dobrą sprzedażą tabletów. Wynika z tego, że tablety będą stanowiły 11 proc. (59 mln urządzeń) całego rynku PC. Na rozwój branży wpłynął też wzrost sprzedaży notebooków. Ocenia się, że ich dostawy wyniosą 211 mln, co stanowi 10 proc. wzrost w stosunku do 2010 roku.