Aqq 2.0.3 beta

O komunikatorze AQQ można powiedzieć wiele, ale nie to, że jest popularną aplikacją - na jednego jej użytkownika przypada aż czterdziestu internautów korzystających z programu Gadu-Gadu.

O komunikatorze AQQ można powiedzieć wiele, ale nie to, że jest popularną aplikacją - na jednego jej użytkownika przypada aż czterdziestu internautów korzystających z programu Gadu-Gadu.

Aqq 2.0.3 beta

Informacje: p1.pcworld.pl/r/99b7c Licencja: Freeware

Aqq 2.0.3 beta

Aqq 2.0.3 beta

Trudno wytłumaczyć taką sytuację inaczej niż nawykami, bo mimo małej liczby zwolenników, aplikacja ma wiele zalet, wśród których można wymienić duże możliwości, ładny wygląd, stabilność działania - nie sposób przypisać tych cech do najpopularniejszego w Polsce komunikatora stworzonego przez Łukasza Foltyna.

AQQ to polski program, który umożliwia korzystanie z wielu protokołów komunikacyjnych jednocześnie - najważniejsze to Gadu-Gadu, Tlen oraz Jabber jednak ich liczba może być znacznie większa, dzięki transportom tego ostatniego, a także możliwości zastosowania zewnętrznych rozszerzeń aplikacji. Komunikator wyposażony został w dobrze wyglądający interfejs, z dużymi, wyraźnymi ikonami, dzięki czemu jego obsługa nie powinna nikomu przysporzyć trudności.

Standardowo aplikacja wyposażona jest w trzy kompozycje, z których dwie wyglądają niemal identycznie - to mało, jednak można skorzystać z kilkudziesięciu skórek dostępnych na oficjalnej stronie komunikatora. Zmienić można także bibliotekę emotikonów, styl okna z konwersacją, itp. Ważną zaletą aplikacji jest system wtyczek, dzięki któremu i tak duże możliwości personalizacji AQQ są jeszcze większe - niestety, na razie nie ma wielu rozszerzeń do nowej wersji programu.

AQQ zawiera bardzo dobry mechanizm do wysyłania krótkich wiadomości tekstowych do posiadaczy telefonów komórkowych. Obsługiwane są bramki sieci Orange, Era oraz Plus GSM, a także można wysyłać SMS-y przez komercyjne rozwiązania firmy WapSter oraz Era Omnix. Dostępna jest też komunikacja głosowa.

W AQQ najważniejsze są szczegóły - program jest przemyślany i dopracowany pod wieloma względami. Okno ustawień aplikacji zawiera dużo opcji konfiguracyjnych, jednak mimo to, trudno się tu pogubić - całość podzielona jest na sekcje i posiada zrozumiale nawet dla początkujących użytkowników opisy. Doskonale rozwiązano przesyłanie plików między użytkownikami - aplikację wyposażono w moduł przypominający menadżer pobierania, nie sposób doszukać się takiego mechanizmu w innych komunikatorach internetowych.

Plusy:

  • wbudowany mechanizm wtyczek
  • duże możliwości personalizacji
  • komunikacja głosowa

Minusy:

  • mała liczba rozszerzeń

Ocena: 8/10

Podsumowanie: AQQ to komunikator, który warto polecić każdemu - to doskonała alternatywa dla nienajlepszego programu Gadu-Gadu.