Arc - oto high-endowe GPU Intela. Nvidia powinna się bać?

Intel oficjalnie zaprezentował rodzinę Arc. Obejmuje ona sprzęt, oprogramowanie oraz usługi.

Foto: Intel

Intel od dłuższego czasu zapowiadał wejścia na rynek grafik - i w końcu oficjalnie ogłosił swoją rodzinę takich produktów. Układy będą opierać się na mikroarchitekturze Xe HPG, która ma zadebiutować za kilka miesięcy. Kolejne generacje będą mieć nazwy: Battlemage, Celestal oraz Druid. Czyżby inżynierowie Intela grywali po pracy w Elder Scrolls?

Rodzina Arc ma zapewniać najwyższej jakości układy graficzne, oprogramowanie oraz usługi zarówno graczom, jak i twórcom treści. Pierwszy układ, który będzie powszechnie dostępny, to Alchemist. Nie podano dokładnej specyfikacji, ale zapowiedziano wspomaganie sprzętowe dla ray tracingu, super sampling wspierany przez sztuczną inteligencję oraz pełne wsparcie dla DirectX12 Ultimate.

Zobacz również:

Arc - oto high-endowe GPU Intela. Nvidia powinna się bać?

Karta graficzna Intela. Grafika koncepcyjna. Foto: Intel

To na razie tyle - a może AŻ tyle - na ten temat. Więcej informacji, w tym dokładne specyfikacje układów graficzny Arc pojawi się pod koniec roku. Zaś Alchemist trafi na półki sklepowe w pierwszym kwartale 2022. Póki co zainteresowani mogą kupić... koszulki z logo rodziny w oficjalnym sklepie Intela.

No cóż, jeśli nic się nie zmieni, od przyszłego roku będziemy mieć na rynku kart graficznych trzech graczy: AMD, Intela oraz Nvidię. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ceny za produkty "świeżaka" będą atrakcyjne. Trzymam kciuki, żeby tak się stało.

Źródło: Intel