ArcaBit przed gigantami rynku

Biznesowa wersja systemu Windows Vista zadebiutowała przed kilkoma dniami, a tymczasem najwięksi producenci oprogramowania antywirusowego wciąż nie przygotowali aplikacji chroniących najnowszy system Microsoftu. Jedyną wielką firmą, która już w tej chwili oferuje swoje rozwiązanie dla Visty jest McAfee. Dobrą informacją jest fakt, że w ciągu kilku najbliższych tygodni (prawdopodobnie jeszcze przed końcem grudnia), na rynek trafi oprogramowanie polskiej firmy ArcaBit, które w tej chwili jest testowane na 64-bitowej wersji Visty.

Wszystko wskazuje na to, że polska firma będzie szybsza od rynkowych gigantów. Ci bowiem mówią o premierze swoich produktów w kontekście miesięcy. ArcaBit zmierzy się z Symantekiem, który zapowiedział, że do 31 grudnia ukaże się aktualizacja programu AntiVirus Corporate Edition. Z kolei Trend Micro obiecuje swój OfficeScan na pierwszą połowę przyszłego roku, a CA mówi o lutym przyszłego roku.

W najnowszym produkcie ArcaBitu zajdą poważne zmiany, które wprowadzono właśnie z myślą o jak najlepszej współpracy z systemem Windows Vista. Specjaliści polskiej firmy szczególnie dumni są z nowego mechanizmu komunikacji z użytkownikiem, w którym wzięto pod uwagę wieloużytkowość nowego OS-u Microsoftu. Przygotowano też nowy monitor antywirusowy, w którym, ze względu na zastosowane przez Microsoft technologie zabezpieczające, wyeliminowano skanowanie w jądrze systemu, a całość skanowania delegowano do serwisu.

W ArcaVir 2007 będziemy mieli również do czynienia z nowym silnikiem. Zmiany zaszły głównie w module wykrywania trojanów, robaków, spyware'u i adware'u i, jak zapewniają specjaliści ArcaBitu, nowy silnik poradzi sobie z szybko zmieniającymi się wariantami szkodników komputerowych.

Ważnym elementem jest również dodanie mechanizmów ArcaAntiStealth do modułu ArcaCheck. Już w poprzednich wersjach programu ArcaCheck pozwalał na błyskawiczne sprawdzenie systemu operacyjnego, bez konieczności uruchamiania długotrwałego skanowania wszystkich dysków. Działające pod Vistą mechanizmy ArcaAntiStealth będą odpowiedzialne za wykrywanie ukrytych procesów. Szybkie sprawdzenie systemu za pomocą ArcaCheck stanie się więc jeszcze bardziej dokładne niż dotychczas.

Grzegorz Michałek, główny programista firmy ArcaBit, nie był w stanie na tym etapie prac podać jednoznacznej daty premiery najnowszego produktu swojej firmy. Poinformował natomiast, że ceny wersji 2007 będą takie same, jak wersji 2006. Elektroniczną wersję domową pakietu ArcaVir 2007 będzie można kupić za 98 złotych netto.