Arcam Diva AVR-300

Jeden z nielicznych amplitunerów na rynku O unikalnym, audiofilskim brzmieniu.

Jeden z nielicznych amplitunerów na rynku O unikalnym, audiofilskim brzmieniu.

Arcam to doskonale znany audiofilom brytyjski producent wzmacniaczy i odtwarzaczy CD. W jego ofercie pojawiły się dwa amplitunery przeznaczone do kina domowego - 6-kanałowy AVR-250 oraz testowany przez nas 8-kanałowy AVR-300. Model ten dysponuje mocą 7 x 100 W (przy odsłuchu stereofonicznym 2 x 120 W). Urządzenie, w przeciwieństwie do większości popularnych modeli konkurencji, przygotowane jest także do współpracy z kolumnami o impedancji 4 omów - na tylnym panelu znajduje się przełącznik 4/8 omów. Stylistyka AVR-300 jest stonowana i nie przyciąga uwagi wymyślnymi rozwiązaniami. Szarosrebrna obudowa, w całości wykonana z metalu, jest idealnie dopasowana do odtwarzacza DVD z tej samej serii. Na przednim panelu znajduje się gałka regulacji głośności i kilkanaście niewielkich, starannie wykonanych przycisków służących do przełączania źródeł oraz wyboru ustawień tunera radiowego (z RDS). Chociaż obudowa nie jest duża, urządzenie waży ponad 16 kg. Wyposażono je bowiem w potężny transformator toroidalny, odpowiedzialny za dostarczenie odpowiednio dużej energii końcówkom mocy. W 8-kanałowym amplitunerze w zależności od potrzeb końcówki mocy można różnie wykorzystywać. W przypadku instalacji 5.1 dwa wolne wzmacniacze mogą służyć do nagłośnienia drugiej strefy (dla której przygotowano także kompozytowe wyjście wideo oraz gniazdo do podłączenia zdalnego sterowania na podczerwień) lub dodatkowego zasilania przednich kolumn (bi-wiring). Istotną zaletą urządzenia jest możliwość konwersji sygnału wideo. Obraz doprowadzony do amplitunera gniazdami kompozytowymi lub S-Video może zostać przekonwertowany do postaci komponentowej. AVR-300 wyposażono w pełen zestaw dekoderów dźwięku (oprócz standardowych DD i DTS są także DTS 96/24, DTS ES, DD EX oraz DPL IIx) i jest on doskonale przygotowany do pracy w zaawansowanych systemach kina domowego. Ma aż 3 wyzwalacze 12 V, które po podłączeniu do nich projektora czy ekranu pozwalają na ich jednoczesne uruchamianie i wyłączanie.

Pilot programowalny, z podświetlanymi klawiszami. Wykonany z dobrej jakości tworzyw.

Pilot programowalny, z podświetlanymi klawiszami. Wykonany z dobrej jakości tworzyw.

Wprawdzie model Arcama nie oferuje automatycznej kalibracji wspomaganej mikrofonem, jednak czytelne menu ekranowe pozwala na szybkie ustawienie wszystkich niezbędnych parametrów. Pozycje w menu podzielono na podstawowe (Basic) i zaawansowane (Advanced). Oprócz standardowych ustawień dotyczących kolumn (określenie ich wielkości, odległości od słuchacza oraz poziomu głośności każdej z nich), są również dostępne dodatkowe, unikalne funkcje. Na przykład podczas odsłuchu stereofonicznego można obniżyć poziom wysterowania subwoofera lub w ogóle niskotonowiec wyłączyć (co preferuje wielu audiofilów). Dostępna jest także regulacja napięcia na wejściach analogowych, pozwalająca uzyskać wysokie poziomy głośności przy współpracy z odtwarzaczami CD/DVD dysponującymi niską czułością. Ciekawą funkcją jest Lip Sync, poprawiająca synchronizację dźwięku z obrazem. Brzmienie urządzenia jest specyficzne, prawdziwie audiofilskie. Amplituner doskonale spisuje się także w odsłuchach stereofonicznych. Generowany dźwięk jest bardzo przestrzenny, szczegółowy i ma doskonałą równowagę tonalną. Dominującym zakresem są średnie tony, które wraz z dynamicznym i dość twardym basem oraz dźwięcznymi, czystymi wysokimi tonami tworzą szeroką i dobrze uporządkowaną scenę dźwiękową. Oferowana przez urządzenie moc jest wystarczająca do wysterowania nawet "wymagających" kolumn.

Informacje

Typ amplituner 7.1

Cena 8900 zł

Dystrybutor Decibelhttp://www.decibel.com.pl

Wymiary 43,3 x 14,5 x 42 cm

Waga 16,2 kg

Funkcje DPL IIx, DD EX, DTS ES, DTS NEO:6, DTS 96/24, ograniczenie poziomu maksymalnego wysterowania, programy DSP, tuner radiowy z RDS, przyciemnianie wyświetlacza, OSD, konwersja sygnału wideo, obsługa drugiej strefy, Lip Sync

Złącza wejście analogowe 7.1, wyjście słuchawkowe, 6 wejść cyfrowych audio (3 optyczne i 3 koncentryczne), 2 wyjścia cyfrowe audio (optyczne i koncentryczne), 7 wejść i 4 wyjścia liniowe audio, 5 wejść i 3 wyjścia S-Video i kompozyt, 3 wejścia i 1 wyjście komponentowe, 3 złącza trigger 12 V

Dlaczego

Doskonałe, precyzyjne brzmienie zarówno w nagraniach kinowych, jak i stereo. Wysoka moc i znakomita jakość wykonania.

Główni rywale

Denon AVR-4306 6995 zł

Dobrze wyposażony amplituner 7.1 oferujący doskonałe brzmienie. Zaawansowany procesor wideo i namiastka komputera PC. Współpraca z odtwarzaczami MP3 i komunikacja z Internetem.

Harman/Kardon AVR 630 6999 zł

Amplituner 7.1 o pełnym, kinowym brzmieniu. Dobre wyposażenie, lecz modele konkurencji oferują w podobnej cenie znacznie więcej.