Arcam Diva DV79

Wzorcowy odtwarzacz DVD dla audiofila o dobrej, choć nie doskonałej, jakości obrazu.

Wzorcowy odtwarzacz DVD dla audiofila o dobrej, choć nie doskonałej, jakości obrazu.

Pierwszym produktem brytyjskiego Arcama, jaki trafił do redakcyjnego laboratorium, był amplituner Diva AVR300 (KD 2/2206). Urządzenie nie imponowało wyposażeniem, lecz oferowało niezwykłą jakość brzmienia (także z płyt CD). Tym razem sprawdziliśmy odtwarzacz DVD Diva DV79, który doskonale nadaje się do współpracy z AVR300. Stylistycznie Diva DV79 jest idealnie dopasowany do wzmacniacza. Jego przedni panel również wykonano z grubego płatu metalu i umieszczono na nim, w tym samym miejscu - po prawej stronie - identyczny zielonkawy wyświetlacz. Obudowę wykonano z tych samych materiałów. Odtwarzacz wyposażono w stworzoną przez inżynierów Arcama sekcję wideo (z układem Zoran Vaddis 5) i cyfrowe wyjście HDMI. Na tylnym panelu znalazły się także wyjścia komponentowe, analogowe wyjście 5.1 oraz port RS232, który daje możliwość wgrania nowej wersji oprogramowania sterującego. Obraz uzyskiwany na wyjściach analogowych i cyfrowych może być poddawany progresywnemu skanowaniu. Niestety najnowszy model odtwarzacza Arcama nie ma tak istotnego elementu jak skaler obrazu. To naszym zdaniem spora wada jak na urządzenie w tak wysokiej cenie. Ponadto wyjście wideo nie ma praktycznie żadnych regulacji. Rekompensuje to fakt, że fabryczne ustawienia parametrów są dobrane optymalnie. Kolory są doskonale naturalne, a precyzja obrazu dobra.

Dobra jakość wykonania i pewna praca. Brak podświetlenia klawiszy.

Dobra jakość wykonania i pewna praca. Brak podświetlenia klawiszy.

Urządzenie ma wbudowane dekodery DD 5.1, DTS 5.1, a także Dolby Pro Logic II (w menu ekranowym można wybrać opcję, aby DPL II automatycznie uruchamiało się przy odtwarzaniu nagrań stereo). Z ciekawszych funkcji warto też wymienić dość zaawansowaną konfigurację dekoderów (np. częstotliwość odcięcia dla subwoofera w zakresie 50-150 Hz w skokach co 10 Hz) oraz możliwość ustalenia opóźnienia dźwięku względem obrazu. O ile jakość obrazu można uznać w tej klasie cenowej za dobrą, to już jakość dźwięku jest na tle modeli konkurencji wyróżniająca. Odtwarzacz oferuje krystaliczną czystość brzmienia, ogromną szerokość filmowej sceny dźwiękowej i rewelacyjną kontrolę basu. Niskie tony są mocne, lecz jednocześnie niezwykle szybkie. Średni zakres jest bardzo dobrze nasycony detalami i idealnie komponuje się z pozostałymi podzakresami pasma. W trakcie testów urządzenie Arcama podłączaliśmy do różnych amplitunerów i musimy przyznać, że z firmowym AVR300 gra zdecydowanie najlepiej. Pełnię możliwości brzmienia urządzenie pokazuje przy odtwarzaniu krążków DVD-Audio.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD

Cena 6700 zł

Dystrybutor Decibelhttp://www.decibel.com.pl

Wymiary 43 x 8,5 x 29 cm

Waga 5,2 kg

Funkcje progresywne skanowanie, zaawansowana konfiguracja dekoderów, odtwarzanie MP3, WMA, DVD-Audio, JPEG, opóźnienie dźwięku względem obrazu

Złącza kompozyt, S-Video, Euroscart (z RGB), komponentowe, HDMI (tylko obraz), cyfrowe wyjście audio (elektryczne i optyczne), analogowe wyjście audio 5.1, stereo RCA, wejście i wyjście Remote, RS232

Dlaczego

Dźwięk poszukiwany przez audiofilów. Obraz dobry, lecz brakuje skalera, który przydałby się przy współpracy z najnowszymi ekranami.

Główni rywale

Denon DVD-3910 4495 zł

Odtwarzacz DVD oferujący referencyjnej jakości obraz i doskonały dźwięk. Bogate wyposażenie, solidna budowa.

Pioneer DV-989AVi 5400 zł

Odtwarzacz DVD z doskonałymi sekcjami audio i wideo, wyposażony w skaler obrazu i bogaty zestaw gniazd.