Archaiczny wirus Stoned odnaleziony w plikach Bitcoin

Jeden z "kopaczy" Bitcoina odnalazł w adresie zwrotnym przeprowadzonej transakcji sygnatury wirusa. Po sprawdzeniu okazało się, że to dość niepozorny szkodnik, znany pod nazwą "Stoned", który rozprzestrzenia się po świecie od... 1987 roku.

Został on stworzony pod kątem ówczesnego systemu Windows 2.0, a jako że nie było wówczas powszechnego Internetu, rozprzestrzeniał się za pomocą dyskietek. W 1989 roku plenił się najbardziej na maszynach znajdujących na terenach Australii i Nowej Zelandii. W żaden sposób nie niszczył plików użytkownika, a jego działanie ograniczało się do wyświetlania na ekranie tekstu "Twój komputer jest naćpany - zalegalizować marihuanę". Napis pokazywany był w lustrzanym odbiciu. Po wielu latach ujawnił się ponownie, a odkrył go Didier Stevens, który przesłał pliki do VirusTotal, a po testach wykazały one, że to rzeczywiście ten sam szkodnik.

Archaiczny wirus Stoned odnaleziony w plikach Bitcoin

Stoned

Zmieniło się jednak jego działanie - wyświetla tylko napis o naćpaniu komputera, nie domagając się już legalizacji marihuany. Jak okazało się po krótkim śledztwie, sygnatura Stoned została omyłkowo dołączona do zmiennych dwóch transakcji. Choć wirus nie jest szkodliwy, jego pojawienie się można traktować jak odkrycie archeologiczne - zmiany technologiczne na przestrzeni 28 lat, które upłynęły od jego pierwszego pojawienia się, to praktycznie kilka odmiennych epok.