ArchiCAD 8

Wśród programów CAD (computer-aided design, czyli do projektowania komputerowego) można znaleźć takie, z których skorzysta każdy, od właściciela domu, planującego wymianę mebli w kuchni, po produkty przeznaczone dla wąskiego grona specjalistów - zawodowych projektantów czy architektów.


Wśród programów CAD (computer-aided design, czyli do projektowania komputerowego) można znaleźć takie, z których skorzysta każdy, od właściciela domu, planującego wymianę mebli w kuchni, po produkty przeznaczone dla wąskiego grona specjalistów - zawodowych projektantów czy architektów.

ArchiCAD, węgierskiej firmy Graphisoft, to aplikacja CAD do projektowania architektonicznego, należąca do tej ostatniej grupy, adresowana wyłącznie do profesjonalistów. Dla hobbystów i amatorów ArchiCAD jest za drogi i zbyt trudny w opanowaniu.

ArchiCAD 8, po raz pierwszy w wersji natywnej na Mac OS-a X, działa szybciej niż poprzednie edycje, oferując przy tym szereg ulepszeń, takich jak modelowanie dowolnych brył czy ulepszona kontrola nad elementami i projektami za pośrednictwem nowej palety Info oraz funkcji Project Navigator.

Trójwymiarowe budowle

Architekci myślą przestrzennie, więc Graphisoft zaprojektował środowisko pracy ArchiCADa tak, aby im to ułatwić. Zamiast tworzyć serie płaskich szkiców, ArchiCAD pozwala wygodniej stworzyć wirtualny trójwymiarowy model, który zawiera wszystkie elementy budynku, takie jak podłogi, ściany, okna i drzwi. Nowy Project Navigator pozwala kontrolować warstwy, widzialność, atrybuty i zmieniać skalę tworząc w ten sposób różne widoki (views). Poszczególne widoki mogą służyć jako plany czy rysunki poglądowe potrzebne na różnych etapach prac: kształtowania pomysłu, przygotowywania projektu, rysunków konstrukcyjnych, ubiegania się o pozwolenie na budowę, nadzorowania budowy, wreszcie do współpracy z fachowcami różnych branż.

ArchiCad umożliwia również tworzenie animacji i filmów QuickTime VR, co ułatwia prezentację projektowanego budynku oraz jego elementów bądź innych obiektów w dowolnym ujęciu.

Automatyczne projektowanie

Rozbudowane narzędzie do modelowania i idea Virtual Building pozwalają pracować w bardzo naturalny sposób. Aby wydzielić część budynku lub otworzyć jej widok, wystarczy dane pomieszczenia na planie obrysować linią narzędzia Section, a program przygotuje odpowiedni widok w odrębnym oknie. Jeśli w widoku wprowadzisz jakiekolwiek zmiany, zostaną one automatycznie naniesione także na planie piętra i na odwrót.

Z podobną łatwością pracuje się w wersji 8. nad detalami. Wystarczy za pomocą narzędzia Detail obwieść kółkiem wybrane miejsce na rysunku, na przykład przecięcie ściany i stropu czy otwór drzwiowy, a ArchiCAD utworzy jego wstępny rysunek. Można do niego dodać potrzebne elementy lub wprowadzić opisy używając zwykłych narzędzi tekstowych i rysunkowych.

Trudno oczekiwać po tak rozbudowanym programie prostego interfejsu, ale za to architekci mogą sprawnie pracować nawet nad bardzo złożonymi projektami.

Trudno oczekiwać po tak rozbudowanym programie prostego interfejsu, ale za to architekci mogą sprawnie pracować nawet nad bardzo złożonymi projektami.

W czasie wszystkich tych operacji model Virtual Buiding pozostaje aktywny w tle, dzięki czemu zmiany wprowadzone w obrębie jednego widoku pojawiają się we wszystkich innych. Jeśli zamkniesz drzwi przed wykonaniem renderingu perspektywy lub zmienisz ich rozmiary, wszystkie te zmiany zostaną automatycznie naniesione na planie piętra. Automatyczne funkcje ArchiCAD-a dotyczą nie tylko wprowadzania poprawek. Program sam tworzy również terminarze czy spisy potrzebnych materiałów, jednocześnie szacując ich ilość. Wszystkie te dane generuje baza danych obsługująca model Virtual Building.

ArchiCAD ułatwia także przygotowanie rysunków technicznych. Do obsługi tych zadań służy wbudowana aplikacja do składu stron - PlotMaker. Pozwala ona zróżnicować zestawy rysunków, jakie zwykle są potrzebne w pracy nad jednym projektem: dla klientów, konsultantów, dla nadzoru budowlanego. Wszystkie rysunki można również zapisać w formacie PDF, co ułatwia ich przeglądanie osobom, które nie mają zainstalowanego ArchiCAD-a. A ponieważ program aktualizuje wszystkie widoki wraz z każdą wprowadzoną zmianą, PlotMaker wydrukuje ostatnią wersję rysunku po naciśnięciu jednego przycisku.

Ogromną zaletą tej wersji są wprowadzone udogodnienia komunikacyjne. Dokument może zostać automatycznie opublikowany w sieci. W takiej postaci mogą przejrzeć go klienci czy konsultanci i przez Internet nanieść swoje uwagi czy komentarze.

Praca zespołowa

Dzięki szybkiej i wydajnej aktualizacji całego projektu ArchiCAD dobrze sprawdza się jako program dla wolnego strzelca czy niewielkiego studia architektonicznego. Ale nie brak w nim i takich funkcji, które usprawnią pracą dużych firm projektowych. Jedną z nich jest TeamWork. Umożliwia wielu projektantom jednoczesną pracę nad różnymi częściami tego samego projektu. Członkowie zespołu mogą przeglądać wykonane dotąd rysunki (także ich warstwy czy nawet elementy warstw), wprowadzić zmiany i zapisać je w pliku z całym projektem. Program nie pozwala przy tym pracować dwóm różnym osobom jednocześnie nad tą samą częścią projektu. Zabezpieczenie to działa także w przypadku projektantów pracujących w różnych miejscach, którzy mogliby pobrać jakąś część projektu, wprowadzić zmiany i próbować je nanieść przy ponownym połączeniu z siecią firmową.

Siła ma swoją cenę

Cała ta wyrafinowana potęga musi oczywiście kosztować. Graphisoft w znaczącym stopniu ulepszył interfejs programu, ale stał się on nie tylko bardzo złożony, ale i trudny w opanowaniu, zwłaszcza jeśli porówna się go z mniej rozbudowanymi produktami, takimi jak PowerCADD firmy Engineered Software czy VectorWorks firmy Nemetschek, które kładą silniejszy nacisk na rysowanie dwuwymiarowe. ArchiCAD to przy nich program typu "kochaj albo rzuć". Ci, którzy korzystają z niego intensywnie, zyskają potrzebną biegłość, natomiast niedzielni użytkownicy muszą mieć stale pod ręką instrukcję obsługi.

Jak w każdym programie CAD, tak i tutaj, im więcej wysiłku poświęcisz na prace przygotowawcze, tym wygodniej będziesz mógł pracować w dłuższej perspektywie; sama budowa wirtualnego modelu okaże się bowiem łatwiejsza i szybsza. ArchiCAD dodatkowo przyspiesza proces modelowania udostępniając cały szereg szablonów i bibliotek zawierających symbole parametryczne i obiekty, w tym meble, tekstury i elementy strukturalne.

Przed zakupem

Przy cenie 5600 euro trudno uznać ArchiCAD-a za produkt tani. Ale za tę sumę dostajemy wyrafinowany program wysokiej klasy. Zawodowi architekci, którzy mogą sobie na ten wydatek pozwolić, nie będą rozczarowani. Dla obecnych użytkowników programu update stanowi dobrą okazję; posiadacze wersji 7. zapłacą 840 euro, a starszych nieco więcej.