Architekt dźwięku

CD Architect to program do nagrywania płyt w formacie Audio CD. Funkcjonalny i bogaty w opcje interfejs bardziej przypomina aplikację do edycji dźwięku niż narzędzie do nagrywania. Oprócz standardowego formatu WAV oraz MP3 program obsługuje też pliki AIF (bardzo popularne na komputerach Apple), SND, OGG, VOX, WMA, LVC, MOV Audio, oraz formaty znane z oprogramowania firmy Sonic Foundry (SFA, PCA, W64). Pliki wejściowe mogą być nawet o kodowaniu 32-bitowym i 192 kHz częstotliwości próbkowania.

Pliki dźwiękowe, po umieszczeniu w głównym oknie interfejsu tzw. linii czasu (timeline) obrazowane są automatycznie w postaci wykresu falowego. Widok można dowolnie przybliżać. Poniżej znajduje się okno elementów dodatkowych, takich jak Eksplorator, lista utworów czy mikser. Dodawanie utworów do projektu odbywa się metodą przenoszenia ich z Eksploratora lub Media Pool (grupuje wszystkie pliki dźwiękowe) do górnego okna. Pliki w linii czasu można umieszczać w dowolnej kolejności, wycinać fragmenty, nanosić znaczniki, np. dla łatwiejszej nawigacji po rozbudowanym projekcie. Nałożenie na siebie fragmentów dwóch utworów wywołuje efekt przenikania (crossfading), którego wykres można dowolnie edytować. Dotyczy to także kontroli głośności poszczególnych utworów i globalnie całej płyty. Można także wyrównać poziom sygnału (normalize). Bardzo wygodne jest to, że poszczególne ścieżki na dysku Audio CD są zupełnie niezależne od tego, w jakiej postaci są wczytywane pliki. Możesz np. umieścić jeden długi utwór i podzielić go na kilka czy kilkanaście ścieżek (track) z przerwami (ciszą) lub bez, np. po to aby przejść do następnego utworu z dj-miksu, czy np. partii instrumentalnej. Pauzy pomiędzy utworami mogą być dowolnej długości, co więcej pauza wcale nie musi oznaczać przerwy w muzyce, na wyświetlaczu każdego standardowego odtwarzacza CD Audio będzie wyświetlana z minusem, ale dźwięki nadal będą odtwarzane z głośników (tzw. efekt &dark side of the moon&).

CD Architect pozwala umieszczać tzw. indeksy w obrębie jednej ścieżki, co na bardziej zaawansowanym sprzęcie daje możliwość szybkiego przechodzenia do kolejnych partii muzycznych. Do każdego z utworów możesz dodać jeden z dwudziestu dostarczonych z programem efektów Direct X, takich jak Reverb czy Chorus, oraz kilka wtyczek odpowiedzialnych za poprawę jakości dźwięku i redukcję szumów. Efekty całej pracy mogą być na bieżąco odsłuchiwane, w przyspieszonym i zwolnionym tempie, normalnie lub wstecz.

Możliwe jest też wstawienie utworu bonusowego, który będze do odsłuchania jedynie po naciśnięciu przycisku przewijania do tyłu, w trakcie słuchania pierwszej ścieżki! Do tego dochodzi obsługa dwóch monitorów oraz możliwość personalizacji pupitu.

Warto dodać, że program nie ingeruje w pliki źródłowe, ale cały czas operuje na kilkunasto- kilobajtowym pliku projektu, który zawiera jedynie odniesienia do właściwych plików muzycznych oraz informacje na temat długości przerw itp.

Pozostałe możliwości programu to już subtelne narzędzia do przygotowywania dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach płyt standardu RedBook CD. Ciężko dopatrzeć się jakichś minusów - dla domowego użytkownika będzie to chyba tylko cena. Łatwość obsługi oraz cała gama możliwości czynią z niego narzędzie godne polecenia każdemu, kto nagrywa w domu kompakty muzyczne.

Więcej informacji: http://www.sonicfoundry.com


Zobacz również