Archiwa RAR

Kopie zapasowe potrafią czasami uratować z poważnych kłopotów. To często jedyne źródło informacji, które uległy zniszczeniu po awarii komputera, systemu czy przechowującego je nośnika. Poznaj tajniki tworzenia archiwów RAR.

Czasami jedyna możliwością zrobienia kopii zapasowej jest samodzielne zduplikowanie najważniejszych plików. Zamiast jednak tworzyć ich kolejną wersję na innym dysku czy partycji lepiej je skompresować dowolnym archiwizatorem. Rozwiązanie takie ma Kika zalet w porównaniu do zwykłej kopii. Gromadzi wszystkie archiwizowane dane w jednym miejscu, pod postacią jednego pliku, minimalizuje zajmowane przez nie miejsce i umożliwia zaszyfrowanie oraz ograniczenie do nich dostępu za pomocą hasła.

1. Do stworzenia archiwum możesz użyć na przykład WinRARa. Zaznacz wszystkie obiekty, które mają zostać poddane kompresji, kliknij jeden z nich prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz polecenie Dodaj do archiwum. Na karcie ogólne ustawisz podstawowe parametry archiwizacji. Możesz na przykład wskazać stopień upakowania danych. Zrobisz to na liście w sekcji Metoda kompresji. Im większy, tym mniej miejsca one zajmą ale dłużej będą pakowane. W sekcji Opcje archiwizacji masz do dyspozycji parametry pozwalające tworzyć archiwum samorozpoakowujące się czy umożliwiające umieszczenie w nim dodatkowych informacji przydatnych do weryfikacji poprawności danych. Jeżeli zamierzasz umieścić kopię danych na nośnikach zewnętrznych możesz dodatkowo określić maksymalny rozmiar pojedynczego pliku archiwum. Nazwę archiwum oraz miejsce jego zapisu zdefiniujesz u góry karty.

2. Przejdź na kartę Zaawansowane. W tym miejscu możesz zabezpieczyć dostęp do plików kopii. Aby włączyć ochronę kliknij przycisk Dodaj hasło. Wpisz dwukrotnie hasło zabezpieczające. Zaznacz także Zaszyfruj nazwy plików. Dzięki temu nie bezie można podejrzeć zawartości archiwum. Pamietaj by hasło było odpowiednio skomplikowane i długie. Zwróć uwagę, że istotna jest wielkość liter hasła. Kliknij OK i OK.

3. WinRAR, choć najpopularniejszy program do pakowania danych, nie jest bezpłatny. Jeżeli szukasz darmowego rozwiązania skorzystaj na przykład z 7-Zipa. Oferuje on jedną z najefektywniejszych metod kompresji oraz poziom bezpieczeństwa archiwów przewyższający ten z WinRARa. Aby stworzyć za jego pomocą kopię bezpieczeństwa danych, zaznacz pliki, kliknij je prawym przyciskiem myszy, rozwiń polecenie 7-Zip i wybierz Add to archive. Wszystkie parametry zdefiniujesz na jednej karcie. U góry możesz nadać nazwę plikowi kopii oraz wskazać miejsce jej zapisu. Na liście Archive format zmienisz algorytm kompresji. Możesz pozostawić w tym miejscu 7z. Aby zmienić stopień upakowania danych skorzystaj z listy Compression level. Przejdź do sekcji Encryption i wpisz dwukrotnie hasło zabezpieczające dostęp do archiwum. Zaznacz również Encrypt file names. Format 7Z ma dostępny tylko jeden, za to bezpieczny algorytm szyfrowania - to AES-256 wybrany na liście Encryption metod. Kliknij OK, by uruchomić archiwizację.