Archiwizacja danych z przeglądarek

Kopie zapasowe potrafią czasami uratować z poważnych kłopotów. To często jedyne źródło informacji, które uległy zniszczeniu po awarii komputera, systemu czy przechowującego je nośnika. Zobacz, jak archiwizować przeglądarki.

Przeglądarka internetowa to nie tylko okno do Internetu, to jednocześnie menedżer i magazyn różnych informacji związanych z przeglądanymi stronami. Przechowuje zakładki, linki do ulubionych, hasła. Często jest również dostosowana do specyficznych wymagań korzystającego z niej użytkownika. Utrata danych i ustawień przeglądarki może spowodować poważne problemy

<ramka: Do pobrania>

Cobian Backup Boletus

Dropbox

Windows Live Mesh

MozBackup

FavBackup

Zobacz też

Backup online

Jak zapobiec katastrofie danych

</ramka>

1. Idealnym narzędziem do archiwizacji danych z Firefoxa jest program MozBackup (potrafi on również robić kopię ustawień między innymi Thunderbirda, Sunbirda, Sea Monkey czy Netscape). Po zainstalowaniu i uruchomieniu narzędzia na ekranie zobaczysz okno kreatora. Zamknij wszystkie aplikacje Mozilli i przejdź do kolejnego kroku. Zaznacz opcję Backup a profile w sekcji Operation i poniżej wybierz program do archiwizacji. W przypadku przeglądarki będzie to . W kolejnym oknie wskaż profil użytkownika oraz za pomocą przycisku Browse określ miejsce na dysku gdzie umieszczone zostaną dane. Informacje możesz zabezpieczyć hasłem. Zrobisz to po kliknięciu Tak w oknie komunikatu. Zaznaczając odpowiednie pola wybierz składniki archiwum. Mogą to być na przykład globalne ustawienia przeglądarki, zakładki, historia czy ciasteczka. Kliknij Next i po chwili Finish. Dane odzyskuje się bardzo podobnie, z tą różnicą, że należy wybrać na początku opcję Restore a profile.

pozwala wybrać elementy Firefoksa, które należy umieścić w archiwum

pozwala wybrać elementy Firefoksa, które należy umieścić w archiwum

2. Na rynku dostępne są także narzędzia, które obsługują więcej przeglądarek. Bardzo elastycznym i uniwersalnym programem jest FavBackup. Obsługuje on różne wersje Internet Explorera, Firefoxa, Opery, Safari i Chrome. Szczególnie dobrze sprawdza się we współpracy z Operą umożliwiając konwersję profili zapisanych w różnych systemach operacyjnych. Po uruchomieniu programu wybierz odpowiednią kartę z zestawem narzędzi - Backup bądź Full backup (dostępne są też opcje odzyskiwania kopii czy konwersji profili), a następnie wskaż poniżej przeglądarkę, którą zamierzasz zarchiwizować. Zaznacz elementy do umieszczenia w kopii, a poniżej określ miejsce jej przechowywania. Wskaż profil użytkownika, przejdź do kolejnego kroku i po chwili kliknij Finish, by zakończyć pracę programu.

wystarczy by zarchiwizować dane ze wszystkich najpopularniejszych na rynku przeglądarek

wystarczy by zarchiwizować dane ze wszystkich najpopularniejszych na rynku przeglądarek