Archiwizacja dużej liczby zdjęć

Jeżeli kupiłeś aparat cyfrowy, wkrótce przekonasz się, że do zarządzania tysiącami zdjęć, które pojawią się na twoim dysku twardym, potrzeba bardziej wydajnego narzędzia niż eksplorator Windows.


Jeżeli kupiłeś aparat cyfrowy, wkrótce przekonasz się, że do zarządzania tysiącami zdjęć, które pojawią się na twoim dysku twardym, potrzeba bardziej wydajnego narzędzia niż eksplorator Windows.

Archiwizacja dużej liczby zdjęć
Nie pomogą również kombajny graficzne w rodzaju Adobe Photoshop lub Paint Shop Pro, które z założenia są przeznaczone tylko do edycji obrazów. Koniecznością staje się zainstalowanie programu, który w idealnej sytuacji byłby połączeniem prostego programu graficznego (przeglądanie zdjęć) z menedżerem plików (kopiowanie, kasowanie itd.) i bazą danych (katalogowanie).

Nawet krótka wizyta w dowolnym serwisie internetowym przekonuje, że przeglądarki graficzne stanowią wdzięczny temat wprawek dla wielu programistów. Określenie "wprawek" zostało tu użyte celowo - najwyraźniej bowiem większość programów pisana jest przez domorosłych twórców, bez namysłu i starannego planowania, co niestety negatywnie wpływa na ich jakość. Jest jednak kilka produktów, które zbliżyły się do doskonałości w swojej klasie.

Ideał poszukiwany

Zanim przejdziemy do ocen poszczególnych programów, zastanówmy się, jakie wymagania powinna spełniać przeglądarka plików graficznych wysokiej klasy.

Pierwszym stawianym wobec niej warunkiem jest maksymalnie ułatwione nawigowanie wśród dużej liczby plików. Służą do tego m.in. funkcje definiowania aliasów do poszczególnych katalogów, tworzenia galerii czy wyświetlania plików w postaci miniatur.

Przeglądarka powinna mieć ponadto wbudowaną bazę danych, która umożliwia poszczególnym plikom przyporządkowanie słów kluczowych w różnych kategoriach, a następnie wyszukiwanie ich według zdefiniowanych zapytań.

Dobrze też, by w aplikacji były dostępne podstawowe funkcje edycyjne, pozwalające na poprawienie kontrastu lub jasności bez otwierania potężnych programów graficznych.

Krótki przegląd formatów graficznych
Archiwizacja dużej liczby zdjęć
Tiff - obrazy są zapisywane z 24-bitową głębią kolorów przy zerowym stopniu kompresji. Oznacza to, że do plików nie są wprowadzane zniekształcenia. Ich wielkość jednak (od kilku do kilkuset MB) praktycznie wyklucza używanie tego formatu w domowych zastosowaniach. Gif - w tym formacie ilustracje są zapisywane z zaledwie 8-bitową głębią kolorów przy zastosowaniu kompresji LZW. Format ten jest wykorzystywany zwykle do przechowywania elementów graficznych, zawierających niewiele kolorów, np. loga czy różnego rodzaju symbole. Raczej nie jest wskazany do zapisywania zdjęć. Jpeg - najpopularniejszy i najbardziej elastyczny format graficzny, który obecną pozycję zawdzięcza głównie dynamicznemu rozwojowi Internetu. Służy do przechowywania zdjęć, zapisanych z 24-bitową głębią kolorów. Umożliwia w bardzo szerokim zakresie ustawienie zależności między jakością a wielkością obrazka.

Kryteria oceny

Programy testowaliśmy w 3 kategoriach, oceniając łatwość obsługi aplikacji, dostępne funkcje i akceptowane formaty plików.

Łatwość obsługi jest kategorią dość względną. Zazwyczaj wyższe noty otrzymywały programy, których interfejs w największym stopniu był zbliżony do powszechnie obowiązujących kanonów. Udziwnienia wpływały raczej na obniżenie oceny, choć od tej reguły zdarzały się odstępstwa.

W ocenie zakresu dostępnych funkcji sytuacja była znacznie łatwiejsza. Klasyczne zestawienie pozwoliło na wyłonienie faworytów i outsiderów w tej kategorii. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie funkcje w jednakowym stopniu wpływały na naszą ocenę. Fakt, że program może ze zdjęcia zrobić pocztówkę i wysłać ją pocztą elektroniczną, nie rekompensuje poważnego braku, jakim jest niemożność utworzenia miniaturek obrazków w danym katalogu.

Akceptowane formaty graficzne to zdecydowanie najbardziej oczywista kategoria, nie wymagająca komentarzy. W przypadku zwycięzców naszego przeglądu nie było w tym względzie większych różnic, pojawiały się one dopiero wśród słabszych programów.

Kolejność na podium

Programy, które zajęły 3 pierwsze miejsca, zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji. Nie było zatem wątpliwości, kto powinien znaleźć się na podium. Znacznie trudniejszy był wybór zwycięzców - cała trójka solidnie zapracowała na sukces. Programy te powinny zadowolić niemal wszystkich użytkowników, oferując połączenie zaawansowanych możliwości z prostotą obsługi. Zatem, wprawdzie obowiązek redakcyjny zmusił nas do wyłonienia najlepszego programu, jednak w praktyce każdy z nich powinien działać równie dobrze.