Archiwizowanie biblioteki iTunes

Cyfrowe pliki muzyczne są przenośne, brzmią dobrze, a do tego nie zajmują cennej przestrzeni fizycznej. Ich wadą jest jednak to, że wystarczy niewielka awaria systemu lub dysku twardego, aby utracić cenne dane. Przedstawiamy więc kilka sposobów, które pozwolą zabezpieczyć się przed katastrofą.


Cyfrowe pliki muzyczne są przenośne, brzmią dobrze, a do tego nie zajmują cennej przestrzeni fizycznej. Ich wadą jest jednak to, że wystarczy niewielka awaria systemu lub dysku twardego, aby utracić cenne dane. Przedstawiamy więc kilka sposobów, które pozwolą zabezpieczyć się przed katastrofą.

1 Metoda na iPoda

Archiwizowanie biblioteki iTunes

Definiowanie kopii zapasowej w programie Backup Właściciele kont .Mac mogą użyć programu Backup do zapisywania plików iTunes na wybranym nośniku

W najlepszej sytuacji są posiadacze iPodów z pojemnymi dyskami twardymi. Wystarczy zsynchronizować swoją kolekcję muzyczną na komputerze z iPodem, aby uzyskać pełną kopię zapasową. Wprawdzie Apple nie zapewnia możliwości kopiowania plików w drugą stronę, ale w Internecie można znaleźć wiele narzędzi służących do przegrywania muzyki z powrotem na Macintosha. My polecamy darmowe programy iPodDisk (http://www.ipoddisk.ourbiti.com ) i Senuti (http://www.fadingred.org/senuti/ ), które pozwolą ocalić kolekcję w przypadku katastrofy.

2 Archiwizacja i kopiowanie

Najprostszą, ale raczej mało wydajną metodą archiwizacji jest użycie Findera do utworzenia kopii zapasowej całej kolekcji na zewnętrznym dysku twardym lub dysku DVD. Aby zmniejszyć wymagane miejsce, można skompresować najpierw bibliotekę (oszczędności będą jednak niewielkie). W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy teczkę iTunes, która domyślnie znajduje się w teczce Music, a następnie wybierz polecenie Create Archive of "iTunes". Spowoduje to utworzenie pliku ZIP ze wszystkimi plikami audio, a także z plikiem iTunes Music Library.xml, które zawiera wszystkie oceny, liczniki i inne informacje przydatne przy odtwarzaniu kolekcji. Gotowy plik można skopiować na inny dysk twardy lub płytę DVD (jeśli biblioteka jest relatywnie niewielka).

3 Tworzenie kopii zapasowych przy użyciu narzędzia Backup

Posiadacze kont .Mac mogą skorzystać z darmowej aplikacji Backup, która zapewnia bardzo prostą metodę archiwizowania danych. Należy uruchomić ten program i utworzyć nowy plan, klikając przycisk plus w lewym dolnym rogu okna. Jeśli program jest otwierany po raz pierwszy, należy kliknąć przycisk Continue i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi w oknie. Następnie trzeba zaznaczyć szablon Custom na dole okna, kliknąć przycisk Choose Plan i wybrać nazwę nowego planu, na przykład iTunes Backup.

Kolejnym krokiem jest kliknięcie przycisku plus poniżej okna Backup Items, kliknięcie karty QuickPicks, wybranie z listy teczki iTunes Library i kliknięcie przycisku Done. Program Backup przeskanuje wybraną teczkę i wyświetli jej rozmiar, co pozwoli określić miejsce docelowe kopii zapasowej - dysk zewnętrzny, iPod, iDisk w serwisie .Mac lub dysk optyczny. W oknie Destination And Schedule można także wybrać częstotliwość archiwizacji (patrz zrzut "Definiowanie kopii zapasowej w programie Backup").

4 Użycie inteligentnych list odtwarzania

Co można zrobić w przypadku braku dysku zewnętrznego, iPoda lub konta .Mac? iTunes zapewnia wszystkie narzędzia niezbędne do zabezpieczenia biblioteki. Aby utworzyć jednorazową kopię zapasową, wystarczy otworzyć preferencje programu, kliknąć ikonę Advanced, a następnie wybrać kartę Burning. W sekcji Disc Format powinna być wybrana opcja Data CD Or DVD.

Następnie należy utworzyć nową listę odtwarzania, zaznaczyć całą zawartość kolekcji muzycznej i przeciągnąć ją na nową listę odtwarzania. Aby wykluczyć podcasty, można przygotować inteligentną listę odtwarzania poprzez wybranie polecenie New Smart Playlist z menu File, a następnie ustawienie reguły Podcast Is False. Spowoduje to utworzenie listy odtwarzania ze wszystkimi plikami audio i wideo, ale bez podcastów.

Archiwizowanie biblioteki iTunes

Automatyzacja kopii zapasowej Zapisanie przepływu Automatora jako wtyczki dla programu iCal umożliwia pełną automatyzację archiwizacji biblioteki muzycznej

Listy odtwarzania są również przydatne w sytuacji, gdy konieczne jest utworzenie kopii zapasowej tylko wybranych elementów biblioteki, takich jak nagrania określonego artysty lub książki w postaci dźwiękowej. Można także szybko wykluczyć najniżej ocenione piosenki. Kopie zapasowe można tworzyć z podziałem według artystów, gatunku lub innych kryteriów.

Po zdefiniowaniu listy odtwarzania należy kliknąć ikonę Burn Disc w prawym górnym rogu okna iTunes i włożyć do napędu czystą płytę CD lub DVD. Zwykle potrzebnych będzie kilka nośników, ale iTunes będzie wyświetlał odpowiednie monity w czasie procesu nagrywania. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, warto zapisać kopię pliku iTunes Music Library.xml w oddzielnym miejscu.

Co jednak zrobić z nagraniami, które zostaną dodane do kolekcji już po utworzeniu pierwszej kopii zapasowej? Inteligentne listy odtwarzania pozwalają zaplanować regularną archiwizację bez konieczności ciągłego nagrywania całej biblioteki. Po zakończeniu powyższego procesu należy utworzyć nową inteligentną listę odtwarzania (lub dodać nowy warunek do wcześniej utworzonej listy) i wybrać kryterium Date Added Is After - program iTunes automatycznie wstawi bieżącą datę.

Początkowo lista jest pusta, ale będzie zapełniana automatycznie w miarę dodawania kolejnych nagrań do kolekcji. Umożliwi to tworzenie przyrostowych kopii zapasowych. Ja zwykle archiwizuję moje listy odtwarzania ostatniego dnia każdego miesiąca, ale oczywiście można wybrać inną częstotliwość w zależności od tego, jak często dokonujemy zmian w kolekcji. Oczywiście należy pamiętać o zmianie daty w kryterium inteligentnej listy odtwarzania, gdyż w przeciwnym razie w archiwum znajdzie się wiele kopii tych samych utworów.