Archos 101 Internet Tablet - przegląd możliwości, część 1/2

Archos 101 Internet Tablet należy do segmentu niskobudżetowego. Nie można więc oczekiwać po nim cudów, ale ma kilka cech które wyróżniają go pozytywnie na tle konkurencji, nawet tej znacznie droższej. Zapraszamy do pierwszej części naszego testu.


Archos wypuścił w zeszłym roku serię budżetowych urzadzeń z linii Internet Tablet, różniących się specyfikacją i wielkością ekranu. Pisaliśmy już wcześniej o najmniejszym z nich, czyli Archos 32IT. Opisywany dziś Archos 101IT to urządzenie, które swoją krótką młodość ma już za sobą. Jego specyfikacja jest słaba, gdy porównamy go do topowych modeli konkurencyjnych marek, a wydajność urządzenia pod obciążeniem pozostawia sporo do życzenia. Jednak to nie specyfikacją techniczną tablet ma się wyróżniać, a przystępną ceną i adekwatnymi do niej możliwościami. Nie ma sensu zagłębiać się w szczegóły techniczne i benchmarki - przetestowaliśmy go pod kątem radzenia sobie z podstawowymi, codziennymi, zadaniami do których tablet jest przeznaczony.

W recenzji zwróciliśmy uwagę na instalowanie aplikacji i uruchomienie Android Marketu, wykorzystanie dużego ekranu i systemu w wersji 2.2, fizyczne przyciski i dotykowy ekran przeglądarkę internetowa i wprowadzanie tekstu oraz odtwarzanie multimediów, w tym filmów DivX.

Przykre zaskoczenie, brak Android Market

Już nazwa Archos 101 Internet Tablet sugeruje, że urządzenie służyć będzie głównie do łączenia się z globalną siecią. Możemy korzystać z jej zasobów poprzez wbudowaną przeglądarkę oraz dedykowane usługom aplikacje. Niestety, sklep Android Market oraz aplikacje Google (takie jak Gmail czy Mapy) nie są dostępne out of the box. Jest to duży minus, chociaż istnieje możliwość ich ręcznego zainstalowania. Niedoświadczony użytkownik może nie rozumieć, czemu w swoim Markecie w tablecie Archosa nie może znaleźć ulubionych aplikacji polecanych przez znajomych i serwisy internetowe.

Sklep z aplikacjami udostępniony w zastępstwie Marketu nazywa się AppsLib. Repozytorium to jest mizernie zaopatrzone, i przydaje się tylko po to aby ściągnąć z niego aplikację ArcTools. Pozwala ona wykorzystać zasoby sklepu od Google i zainstalować aplikację Market i takie programy od Google jak Gmail oraz Mapy. To rozwiązanie nie działa w 100%, bo z tak zainstalowanego Marketu nie można pobrać niektórych aplikacji, w tym Facebooka. Konieczna była instalacja ręczna poprzez pliku .apk. Nie posiadając innego urządzenia z Androidem może być to problematyczne, zwłaszcza przy aplikacjach wymagających częstych aktualizacji.

Informacje o systemie w tablecie Archos 101 Internet Tablet

Informacje o systemie w tablecie Archos 101 Internet Tablet

System dla komórek na tablecie?

Tablet napędzany jest systemem Android w wersji 2.2 Froyo. Nie jest to wydanie przeznaczone na urządzenia o dużym ekranie i to od razu widać. W niektórych miejscach menu ustawień urządzenie nazwane jest telefonem, co może wprowadzić w zakłopotanie użytkowników tabletu. Zarówno główny pulpit jak i aplikacje nie wykorzystują całego dostępnego miejsca i są po prostu niezdarnie rozciągnięte. Tablet nie posiada lockscreena, więc po naciśnięciu przycisku blokady mamy od razu dostęp do systemu. Launcher, czyli graficzna i funcjonalna nakładka na Androida dostarczona przez Archosa jest funkcjonalny, ale dość powolny. Nie ma też zbyt wiele widżetów i ciężko jest zapełnić pięć dostępnych pulpitów. Android Market oferuje na szczęście wiele aplikacji, które poszerzą jego funcjonalność w postaci wizualnych nakładek na system, widżetów i dodatkowych klawiatur. Mimo wbudowanego 8 lub 16GB miejsca tablet posiada tylko nieco ponad 200MB pamięci systemowej dostępnej na zainstalowanie aplikacji. Potrafi to nieprzyjemnie zaskoczyć i każe wybierać używane aplikacje rozsądnie, bo nie ma możliwości całkowitego przeniesienia ich na kartę pamięci.

Fizyczne przyciski i dotykowy ekran

Tablet z fizycznych przycisków posiada tylko trzy, umieszczone koło siebie z boku lewej górnej części ramki. Jednym z nich jest przycisk blokady i wyłącznik w jednym, a pozostałe dwa to regulacja głośności. Przyciski systemowe Androida takie jak menu, wyszukaj, home ii klawisz cofania nie występują w postaci fizycznej - przeznaczona jest dla nich prawy bok ekranu dotykowego. Minusem tego rozwiązania jest przenoszenie ich na ekran gdy podłączymy tablet do telewizora poprzez HDMI.

Pierwsze z czym mamy doczynienia biorąc do ręki tablet to oczywiście dotykowy ekran, będący głównym punktem programu. W Archosie nie jest on najwyższej jakości i ma słabe kąty widzenia góra-dół (lepsze w poziomie) i nie ma nawet go co porównywać do ekranu który widzimy chociażby w iPadzie. Rozdzielczość jaką oferuje to 1024 na 600 pikseli. Ma problemy z widocznością w słońcu. Mimo to spełnia swoje zadanie i po kilkunastu minutach oglądania filmu lub czytania eBooka przestaje się zwracać uwagę na jego gorszą jakość. Bardziej nie daje spokoju gorsza reakcja na dotyk przy krawędziach ekranu. Tablet nie zawsze wychwytuje tapnięcie, co może być uciążliwe, zwłaszcza przy pisaniu i używaniu spacji, czy wciskaniu klawisza ‘cofnij’. Przynajmniej w centralnej części ekranu interfejs dotykowy jest odpowiednio czuły i działa dokładnie.

Przeglądarka internetowa i klawiatura

Wbudowana przeglądarka poprawnie wyświetla wszystkie sprawdzone przez nas strony i obsługuje technologię Adobe Flash. Nie należy się jednak spodziewać, że surfowanie będzie wielką przyjemnością. Strony internetowe ładują się wolno, filmiki flashowe osadzone na stronach potrafią klatkować, a przeglądając większe galerie zdjęć potrafi się na kilka sekund zamrozić. Można zainstalować alternatywne przeglądarki takie jak Opera czy Dolphin HD, które sprawdzić mogą się lepiej przy konkretnych typach zawartości witryny. Klawiatura ekranowa jest słabą stroną tabletu, który nadaje się bardziej do konsumpcji treści niż ich tworzenia. Jest niewygodna, pisze się na niej wolno, i mimo większego ekranu wprowadza się tekst dużo wolniej niż na smartfonie z ekranem o przekątnej 3.7 cala.

Aby przeglądać treści internetowe inaczej niż z poziomu przeglądarki można zainstalować osobne aplikacje, takie jak dedykowane mobilnym urządzeniom wersje popularnych serwisów z wiadomościami, lub agregatory treści takie jak Pulse. Niestety, w przypadku tego ostatniego konsumpcja pamięci ram była zbyt duża i aplikacja potrafiła się wysypać. Nie zaobserwowaliśmy tego przy czytniku RSS od Google.

Widgety w tablecie Archos 101 Internet Tablet

Widgety w tablecie Archos 101 Internet Tablet

Multimedia, czyli zdjęcia i filmy

W tym segmencie tablet radzi sobie już znacznie lepiej niż z przeglądaniem internetu i instalacją oprogramowania. Poprzez wbudowaną galerię wygodnie przegląda się zdjęcia. Mały zgrzyt powstaje, gdy podłączymy do niego kartę microSD. Trzeba poczekać aż tablet zaktualizuje galerię, gdyż próba przeglądania zdjęć od razu i buforowania ich w tle kończy się skakniem obrazu na ekranie aplikacji. Multimedia odtwarzać możemy z wbudowanej pamięci

Podczas próby uruchomienia filmu przez wbudowaną aplikację tablet prosi nas o zainstalowanie odpłatnych kodeków, ale nie jest to konieczne - wystarczy skorzystać z darmowej aplikacji multimedialnej, np dostępnego w Android Market Mx Video Player. Radzi on sobie bez problemu z odtwarzaniem filmów w formacie DivX. Tablet wyposażony jest w wyjście HDMI i bez problemu łączy się z telewizorem. Nie wyświetla jednak sklonowanego obrazu, a zamiast tego zmienia się w dużego touchpada, a na ekranie pojawia się kursor myszy. Czas reakcji pozostawia wiele do życzenia, ale na upartego można pograć w Angry Birds na dużym telewizorze, ale czy ma to sens? Niewielki, frajdy też nie ma.

Dźwięk z głośników umieszczonych z tyłu obudowy porównać można do tego dochodzącego z netbooków. Dzięki nóżce nie musimy tabletu kłaść na powierzchni, przez co słychać trochę lepiej. Oczywiście jest też standardowe wejście na minijacka pozwalające podłączyć słuchawki. Jakość dźwięku jest poprawna, ale służą one bardziej do rozmów przez Skype niźli słuchania muzyki.

Posiadacze i użytkownicy tabletu Archos 101 Internet Tablet powinni także odwiedzić stronę fanów marki. Warto też poprzeglądać wyniki w wyszukiwarce Google, bo tablet ten ma dużą rzeszę użytkowników wyciągających z niego 100% użyteczności i wydajności, chętnie dzielących się swoją wiedzą.

Zapraszamy także do przeczytania recenzji innego tabletu - Hannspada.

Specyfikacja:

 • ekran o przekątnej 10,1 cala
 • rozdzielczość 1024 x 600 pikseli
 • 8GB lub 16GB pamięci wewnętrznej
 • wejście na kartę microSD (do 32GB)
 • procesor ARM Cortex A8, 1GHz
 • akcelerator graficzny 3D OpenGL ES 2.0
 • kamerka internetowa do wideorozmów
 • wyjście mini HDMI
 • microUSB oraz Host USB
 • WiFi i Bluetooth 2.1
 • Wymiary: 270 x 150 x 12 mm
 • Waga: lekko mniej niż 500g.

Zapraszamy także do drugiej części recenzji, gdzie sprawdziliśmy tablet pod kątem czytania eBooków, wideorozmów przez Skype, łączności, baterii, zasilania, podłączania akcesoriów na USB. Chwalimy też tablet za mały detal, którego konkurencja może pozazdrościć.