Archos 101 Internet Tablet - przegląd możliwości, część 2/2

Archos 101 Internet Tablet to urządzenie z segmentu niskobudżetowego. Nie oferuje cudów, ale za swoją niewygórowaną cenę oferuje wiele możliwości, niedostępnych często u dużo droższej konkurencji. Zapraszamy do drugiej części naszego testu.


O Archosie pisaliśmy już w zeszły piątek. Skupiliśmy się wtedy na instalowaniu aplikacji i uruchomienie Android Marketu, wykorzystaniu dużego ekranu i systemu w wersji 2.2, fizycznych przyciskach i dotykowym ekranie, przeglądarcę internetowej, wprowadzaniu tekstu oraz odtwarzaniu multimediów, w tym filmów DivX.

eBooki i wideorozmowy przez Skype

Świecący ekran nie jest idealnym medium do czytania, a do konsumpcji książek z pewnością lepiej nada się dedykowany eczytnik, taki jak np. Amazon Kindle. Nie mniej jednak przeczytanie kilkudziesięciostronicowego eBooka na tablecie Archosa nie jest problemem i nie męczy oczu. Można do tego użyć aplikacji Aldiko, dostępnej w Android Markecie. Obsługuje ona książki w formacie pdf oraz epub.

Po zainstalowaniu sklepu Android Market zyskujemy dostęp do aplikacji Skype. Tablet posiada wbudowaną kamerkę o małej rozdzielczości, ale do przeprowadzenia szybkiej rozmowy wystarczy. Należy uważać na mikrofon, bo umiejscowiony jest w miejscu w którym łatwo go przykryć ręką. Aplikacja działa, ale potrafi się zawiesić bez powodu po zakończeniu rozmowy. Nie jest to wina tabletu, tylko samej aplikacji która podobnie zachowuje się także na telefonach. Wideorozmowy są możliwe mimo braku oficjalnego wsparcia twórców aplikacji.

Widoczność ekranu w słońcu - kiepskie kąty widzenia

Widoczność ekranu w słońcu - kiepskie kąty widzenia

Łączność, bateria, zasilanie, Host USB

Tablet nie posiada modułu 3G i z internetem połączymy go jedynie za pomocą sieci WiFi. Jest to niewygodne poza domem w miejscach gdzie nie mamy dostępu do żadnego hotspota. Nie udało nam się niestety uruchomić udostępniania internetu ze smartfona za pośrednictwem kabla USB lub połączenia Bluetooth. Bez problemu nawiązywał połączenie WiFi gdy udostępnialiśmy je za pomocą tetheringu z HTC Desire.

Za krótko używaliśmy tabletu aby obiektywnie stwierdzić jak prezentuje się czas działania na baterii. Dość powiedzieć, że ani razu tablet negatywnie nie zaskoczył rozładowaniem się w czasie pracy, a pozostawiony z wygaszonym ekranem na 24 godziny z połączoną siecią WiFi i aktualizacjami push z Gmaila stracił tylko 20% ze wskaźnika stanu baterii. Ciekawym zastosowaniem tabletu może być zrobienie z niego przenośnego akumulatora dla smartfonu. Pozostawiony z wygaszonym ekranem nadal może przez kabel USB podładować trochę nasz telefon przez kabel microUSB. Ładowanie tabletu odbywa się poprzez dedykowaną ładowarkę, co może być zaskoczeniem dla osób które do tej pory swoje smartfony z Androidem ładowały za pomocą kabla microUSB

Ogromną zaletą tabletu Archosa jest posiadanie dwóch różnych portów USB. Jeden to wejście microUSB, pozwalający na podłączenie tabletu do komputera i zgrywanie na niego danych. Do pełnowymiarowego portu USB podłączyć można także inne urządzenia - pendrive’y lub dyski zewnętrzne. Niestety wystąpiły pewne problemy - nie udało nam się odczytać danych z karty Compact Flash za pomocą czytnika podpinanego przez USB, ani podłączyć modemu 3G. Nie było też możliwe udostępnienie połączenia internetowego dla tabletu z innego telefonu z Androidem za pomocą kabla USB ani połączenia Bluetooth

To nie wszystko, bo tablet obsługuje też takie urządzenia jak myszka, a po jej podłączeniu wyświetla na ekranie kursor.

Monitor systemu w Archosie 101

Monitor systemu w Archosie 101

Wbudowana nóżka strzałem w dziesiątkę!

Wielką zaletą tabletu jaką jest wbudowana nóżka. Pozwala ona postawić go na płaskiej powierzchni, a sam tablet stoi stabilnie, nawet jeśli obsługujemy go palcem nie przewraca się. Wygodne rozwiązanie aby oglądać filmy lub rozmawiać przez Skype. Nie musimy przy tym kombinować jak go ustawić na szafce nocnej lub biurku. Do obsługi talbetu możemy użyć podłączonej poprzez USB myszki oraz swojego smartfona. Dostarczone przez producenta oprogramowanie pozwala na obsługę tabletu za jego pomocą.

Reasumując

Tablet Archos 101 kosztuje obecnie ok 1000zł w wersji z 8GB pamięci. Dostępna jest także wersja z 16GB, a miejsce na pliki można dodatkowo rozszerzyć poprzez kartę microSD. Czy jest on warty swojej ceny? I tak, i nie. W jednym zastosowania sprawdza się lepiej, w innych gorzej i od naszych preferencji i oczekiwań zależy czy będzie to zakup udany wydatek, czy utopiony kapitał.

Nowe modele

Archos zapowiedział już nową generację swoich tabletów, w tym odświeżenie modelu Archos 101 Internet Tablet. Seria ta zapowiadają się już dużo lepiej i ma być napędzana systemem Android Honeycomb, który jest dostosowany do interfejsu tabletów. Jednak lepszy hardware i nowsza wersja systemu będą wiązały się niestety ze zwiększeniem ceny - wyceniany jest w internetowych porównywarkach cen na około 1500zł.

Posiadacze i użytkownicy tabletu Archos 101 Internet Tablet powinni także odwiedzić stronę fanów marki. Warto też poprzeglądać wyniki w wyszukiwarce Google, bo tablet ten ma dużą rzeszę użytkowników wyciągających z niego 100% użyteczności i wydajności, chętnie dzielących się swoją wiedzą.

Zapraszamy także do przeczytania recenzji innego tabletu - Hannspada.

Specyfikacja:

 • ekran o przekątnej 10,1 cala
 • rozdzielczość 1024 x 600 pikseli
 • 8GB lub 16GB pamięci wewnętrznej
 • wejście na kartę microSD (do 32GB)
 • procesor ARM Cortex A8, 1GHz
 • akcelerator graficzny 3D OpenGL ES 2.0
 • kamerka internetowa do wideorozmów
 • wyjście mini HDMI
 • microUSB oraz Host USB
 • WiFi i Bluetooth 2.1
 • Wymiary: 270 x 150 x 12 mm
 • Waga: lekko mniej niż 500g.